"Амерички човек" у Кијеву, јавља Викиликс
УКРАЈИНА – Према информацијама из Викиликса, депеша америчке амбасаде у Кијеву из 2006. године описује Порошенка "као америчког човека у Украјини". Да ли се овим документом коначно ставља тачка на "изненадну" појаву Петра Порошенка у политичким водама постмајданске Украјине?
Петро Порошенко, "краљ чоколаде", олигарх, тајкун, способан пословни човек и нови председник Украјине, најављен је као човек који ће помирити Сједињене Државе и Русију у Украјини, човек који је вољан да седне и преговара са Путином. Од мајских избора преко инаугурације, теорије о новом председнику Украјине стизале су са свих страна али она најпрецизнија, најјаснија и која је највише откривала, налазила се на једној депеши Викиликса, коју су упорни истраживача управо пронашли.
Написао ју је тадашњи амбасадор САД у Кијеву. У његовом извештају Порошенко је одређен као "наш човек у Украјини". Дакле, већ 2006. године Порошенко је радио за Американце и био сматран "њиховим човеком у Кијеву".
У тој депеши олигарх се спомиње као посредник између првака Наранџасте револуције, Тимошенкове и Јушченка, и каже се да је много радио и уложио пуно труда око тадашње политичке ситуације у земљи. Но 2006. године, може се рећи, било је сасвим нормално да истакнута личност попут Порошенка, који је не само пословни човек већ и политичар (изабран је за министра спољних послова Украјине 2009. године а 2012. године био је министар трговине у влади Виктора Јануковича), постане "човек САД", како би се тамо боље схватила ситуација у земљи.
Међутим, када се садржај те депеше провери у складу са догађајима који су уследили, примећује се известан шаблон. Ако погледамо само последњих шест месеци политичких превирања у Украјини, можемо приметити низ догађаја у којима се јавља "присутност САД" у политичким динамикама Украјине, која уопште није без своје логике. У тренутку у којем бесни протест на Мајдану против Јануковића, којег су напустили како његови тако и Путин, асистент државног секретара САД Џона Керија, Викторија Нуланд, снимљена је како преко телефона на сва уста блати Еуропску Унију.
За време тог разговора Нуландова најенергичније промовише Јацењука, човека који се, у тој фази, сматрао најближи Американцима. Неколико недеља касније, након што је на Мајдану погинуло 100 људи а Јанукович побегао, и када су почели преговори и натезања међу лидерима протеста на тргу, одједном се, као из мађионичарског шешира, појављује Јацењук, нови украјински премијер. Који је његов први корак? Договор са ММФ. У депеши, која се налази међу подацима Викиликса, Јацењук се појављује неколико пута и за њега се каже да је особа од "поверења" међу америчким функционерима и "младић на кога се може рачунати".
Одмах након именовања, Јацењук започиње офанзиву против источних области. У питању је надалеко позната војна операција украјинске војске о којој данима извештавамо, а која је требала да осигура (топовском артиљеријом) онај мир који је нужан за одвијање председничких избора. До мира свакако није дошло, а изборне кутије (постављене само у западним областима Украјине) доводе до огромног (и предвидивог) успеха "њиховог човека", чоколадног Петра Порошенка, закључује Адванс.
Два "америчка" човека налазе се на челу "нове Украјине", која је рођена у уличним сукобима и која је практично у грађанском рату и средишту, не баш безначајног, сукобљавања и свађе с Русијом. Због ње (Украјине) постоји отворена претња ширења НАТО пакта на Исток, чему се Русија одлучно противи.
Викиликс има архиве пуне свакаквог материјала и наравно, вест о депеши, која се односи на новог украјинског председника, морала је да “подигне пар обрва”. О Порошенку су свакако говорили и други Американци. Те 2006. године, друга по важности чланица дипломатске мисије САД у Кијеву, Шила Гвални, описује Порошенка као човека "којег вероватно очекују оптужбе за корупцију", иза којих наводно стоји Јулија Тимошенко. Но, 2009. године, када тај олигарх постаје министар спољних послова Украјине, опис се (за дивно чудо) мења и Порошенко поново постаје човек од поверења. Поново је прави човек на правом месту!