Амерички сенатор оптужен за плагирање магистарске тезе
ХЕЛЕНА - Амерички сенатор Џон Волш чија је магистарска теза спорна јер није навео изворе свог текста, нити тумачење цитата, изјавио је да то није урадио намерно и да је то делимично последица његовог посттрауматског ратног синдрома.
Волш, из владајуће Демократске партије, био је војник 33 године, и једини је сенатор који се борио у Ираку и одликован је као ратни херој, а потом је добио и чин генерала.
Магистарску тезу "Залагање за демократију као дугорочну државну стратегију", одбранио је 2007. године у Ратној школи Армије САД.
Оптужбе за плагирање туђих радова у магистарској тези појавиле су се прво у листу Њујорк тајмс, и угрозиле Волшов останак на месту сенатора на којем је тек од фебруара ове године, иако демократе тврде да су и даље "100 одсто" иза Волша пред јесење изборе за горњи дом Конгреса САД.
Volss је рекао Асошиејтед пресу да је, док је писао тезу, био под утицајем посттрауматског синдрома који је "зарадио" у ирачком рату, да је узимао лекове и био под стресом због самоубиства свог доброг пријатеља, такође ратног ветерана.
"Не бих да за своју грешку окривљујем посттрауматски синдром, али хоћу да кажем да је можда био фактор", рекао је сенатор који је предао тезу 2007. године, мање од две године пошто се вратио из рата и годину дана пошто је постао један од главних руководилаца Националне гарде у Монтани.
У дугом низу пасуса с хиљадама речи које је преузео из туђих радова, извори нису наведени.