Аналитичари: Британија све ближа напуштању ЕУ
ЛОНДОН - Најновији спор између Брисела и Лондона прети да гурне Велику Британију ближе одлуци да иступи из ЕУ, упозоравају аналитичари.
Спор се распламсао након бурне реакције британског премијера Дејвида Камерона на данашњу одлуку Европског савета да Лондон мора да уплати додатну 2,1 миљарду евра у буџет ЕУ, док је истовремено одлучено да се допринос Француске смањи.
“Немам намеру то да платим”, рекао је новинарима видно узрујани Камерон, напуштајући данашњи самит ЕУ у Бриселу и додао да је тај захтев не само неприхватљив, него предочен Британији на начин који изазива фрустрацију и бес.
“Не треба вам Клуедо да видите да су некога опаучили металном штанглом по глави у библиотеци”, казао је он, алудирајући на популарну друштвену игру у којој играчи расветљавају фиктивна убиства.
Камерон је заказао ванредни састанак министара ЕУ како би се овај спор разрешио, мада из Уније поручују да је одлука донета у оквиру ребалансирања буџета, на основу критеријума који важе за све.
“Правила морају да се поштују”, изјавио је портпарол европског комесара за финансије Патрицио Фјорили, који је објаснио да је Британији допринос повећан јер је остварила већи приход од очекиваног, а Француској смањен јер је повећала дефицит.
Како год да се овај спор заврши, он ће свакако погоршати односе Британије са ЕУ, који су ионако оптерећени низом других проблема, од којих је на првом месту заједничко тржиште рада.
Камерон је прошле најавио да ће затражити да се грађанима ЕУ из средње и источне Европе, пре свега Пољацима, Бугарима и Румунима, ограничи могућност насељавања и запошљавања на британском тлу, што је у Бриселу оцењено као неприхватљив захтев.
Одлазећи председник Комисије Жосе Мануел Барозо, али и његов наследник Жан-Клод Јункер, јасно су поручили Камерону да је слобода кретања и запошљавања фундаментални принцип ЕУ и да Лондон мора да га се придржава ако жели да задржи приступ заједничком тржишту.
`Камерон је, пак, реактивирао ранију претњу да ће његова Конзервативна странка поручити гласачима да гласају у прилог изласку Британије из ЕУ на референдуму који се очекује 2017. године.
У том правцу га гурају не само евроскептици којих у Камероновој странци има приличан број, него и Најџел Фараж, вођа антиевропске партије Укип, која убрзано стиче популарност широм Британије.
“Него шта него ће Камерон морати да плати”, рекао је Фараж јутрос гостујући на лондонском радију ЛБЦ, отворено ликујући због ситуације у којој се његов ривал нашао.
Он је оценио да је ово само једно у низу понижења које Британија трпи због чланства у ЕУ и да ће тако бити све док из њега не иступи.
Са друге стране, представници крупног бизниса у Британији, па чак и већина обичних грађана, прибојавају се последица британског изласка из ЕУ.
“Британија мора да нађе начина да остане у ЕУ и помогне да се она реформише, а не да главачке срља у неизвесност”, оцењује у данашњем коментару лондонски “Гардијан”.
Коментатор подсећа да најновије анкете показују да 55 одсто Британаца жели да остане у ЕУ и да Камерон у њихово име треба да покуша да пронађе компромис са Бриселом.
“То се неће постићи љутитим махањем песницом” упозорио је он, указујући да Камерон греши када подилази евроскептицима и копира њихов стил, уместо да врати дискусију у рационалне оквире.
Прочитајте и: Камерон: Не дам додатне две милијарде у касу ЕУ!
Шведска завршила подморнички рат, а шта је открила...