Анализа: Грчки премијер иде на изборе, привреда се гуши
Грчки премијер Алексис Ципрас је поднео оставку у четвртак и затражио превремене изборе, у нади да ће добити нов, јачи мандат за спровођење трогодишњег програма међународне финансијске помоћи чије је склапање изазвало побуну у његовој странци радикалне левице.
У телевизијском говору нацији, Ципрас је рекао да је његова влада добила најбољу могућу понуду када је пристала на 86 милијарди евра помоћи других земаља еврозоне.
Та помоћ је спасла Грчку од катастрофалног изласка из зоне евра, али уз строге услове даљег смањивања државне потрошње и повећања пореза - што су управо мере против којих је сам Ципрас обећао да ће се борити када је јануара победио на изборима.
Његов заокрет ка прихватању захтева кредитора грчке државе изазвао је гнев тврдог крила његове странке Сириза, уз неколико десетина посланика који су гласали против ратификације споразума у парламенту прошле недеље, те је споразум одобрен захваљујући подршци опозиционих странака.
Европски кредитори Грчке не изгледају изненађени најновијим Ципрасовим захтевом за изборе, иако је тек прошло мање од седам месеци од када је почео четворогодишњи мандат. Али, агенција за кредитни рејтинг Мудис је упозорила у саопштењу да ванредни избори "могу повећати забринутост за спровођење програма помоћи и, потенцијално, угрозити будуће исплате'' кредитне помоћи. Ципрас је оставку формално поднео председнику Републике, Прокопису Павлопулосу, да би могао да почне изборни процес.
Када ће избори?
То предвиђа најпре да опозиционе странке - у овом случају конзервативна Нова демократија и профашистичка "Златна зора", покушају да формирају владу.
Свака странка има до три дана да то покуша, а лидер Нове демократије Евангелос Меимаракис је рекао да ће искористити све расположиво време, али се не очекује да ће било која странка успети да окупи подршку у парламенту да би формирала владу.
Ципрас није споменуо датум избора, иако по закону морају да се одрже у наредних 30 дана, а владини званичници говоре да је највероватнији датум 20. септембар. Европска комисија је саопштила да је "узела у обзир" најаву избора. "Кључ успеха ће бити широка подршка (гласача пакету помоћи) и придржавање обавеза", рекла је портпарол Аника Brajthart.
Шта ако Ципрас опет победи на изборима?
Упркос промени политике, Ципрас и даље ужива масовну подршку и далеко је испред својих опозиционих ривала у анкетама. Ципрас рачуна да би могао добити бољи изборни резултат ако се избори одрже пре но што бирачи осете утицај оштрог повећања пореза и смањења потрошње што захтева програм помоћи.
Ако Ципрас победи на изборима, нови мандат ће му омогућити да се удаљи од тврдог крила своје странке, од којих су неки отворено за напуштања евра и повратак на драхму. Тврдо крило у којем су и истакнути чланови странке, као што су бивши министар енергетике Панајотис Лафазанис, а можда и бивши министар финансија Јанис Варуфакис, вероватно ће се издвојити из Сиризе. Неки аналитичари сматрају да су превремени избори знак да ће се Грчка помучити да спроведе своје обавезе из програма помоћи.
"Имајући у виду њене главне ставове против штедње, остатак странке Сириза ће с тешком муком спровести захтевне услове из програма помоћи, посебно у вероватном случају да Грчка потоне дубље у рецесију", рекла је Џенифер Мекеон, економиста у Капитал икономикс.
Она сматра да је мало вероватно да ће бити великих реформи пре избора. Прва реакција европских власти је опрезно оптимистична. Мартин Селмаир, шеф кабинета председника Европске комисије Жан-Клода Јункера, рекао је да су избори "могу бити начин да се прошири подршка програму помоћи''. Политичка неизвесност је узела данак на тржишту, те је Атинска берза на затварању у четвртак пала за 3,5 одсто.
Грчке банке су и даље ограничене контролом капитала наметнутом крајем јуна да би се зауставило бекство новца из земље након Ципрасовог позива на референдум о предлогу ;поверилаца за реформе после слома преговора. Компаније имају проблеме с плаћањем добављачима у иностранству, за шта је нужно проћи тежак процес одобравања у Министарству финансија.
"Грчка има контролу капитала, привреда се гуши, а сада ето и несигурности од избора, тако да разумете да је ово тежак месец", рекао је аналитичар Евангелос Сјутис, из Гардиан Траста.