Анализа СЕФ: Катар најбољи, а ХРВАТИ КАСКАЈУ ЗА НАМА!
Најразумније по питању трошења су владе у Катара и Уједињеним Арапским Емиратима са оценом од 6,0, а најрасипнија је венецуеланска Цлада са оценом од 1,2, показује анализа Светског економског форума.
У региону је најгоре котирана Хрватска са оценом 2,2 и позицијом на 129. место. Од земаља у региону ни Мађарска се није боље показала па се нашла на почасном 96. месту. Словенија је на 133., са оценом 2,2, док се Црна Гора котирала на ниску другу половину лествице, односно на 55. место са оценом 3,4, преноси Индекс.хр.
Због тешке ситуације ну земљи, сталног смењивања владе и нерационалне штедње која се генерацијама уназад наслеђује, нова Влада Србије на челу са премијером Александром Вучићем преузела је мере штедње како би се Србија извукла из блата и побољшала место на овој листи где се ове године нашла на на 132. месту. Прве мере штедње удариле су по службеним аутомобилима, што се према речима самог премијера показало као добар први корак ка неопходној штедњи. Аутомобили су распродати, а Вучић је најавио нове мере које би требало испоштовати како Србију не би дочекао грчки сценарио.
Када погледамо табелу која указује на ефикасност владе није ни чудо што се Србија нашла на 135. месту, премда је Влада Србије млада, формирана пре непуних 150 дана. Уоређивајући табелу оно што можемо запазити да је Хрватска у самом дну табеле, односно у првих десет најгорих. Међу најефикаснијим су владе Катра (5.6) и Сингапура (5.5), а најнеефикаснија је венецуеланска Влада (1.6).
Није тајна да се у Србији на шалтерима чека и по цео дан. А управо та администрација и хрпа беспотребне папирологије ставила нас је на 140. место међу државама оптерећеним пословним регулативама. Ни регион се није издвојио, па тако Хрвати каскају за нама, али Црна Гора предњачи, док су нас Мађарска и Словенија претекли тек за понеко место. Најмања оптерећеност је свакако у Катару, Сингапуру и Уједињеним Арапским Емиратима.