АНАЛИЗЕ ДНК ПОТВРДИЛЕ: Аутентични посмртни остаци руског цара Николаја II
Најновије анализе ДНК потврдиле су аутентичност посмртних остатака Николаја ИИ, саопштиле су руске власти које су ексхумирале скелет последњег руског цара у настојању да реше спор са Руском православном црквом.
Руска православна црква и део потомака царске породице и даље сумњају у аутентичност посмртних остатака Николаја ИИ, његове супруге и петоро деце, које су бољшевици стрељали 1918. године и на брзину сахранили на подручју Јекатеринбурга.
Најновије анализе, које још трају, могле би да доведу до коначне сахране целе породице уз све почасти.
Црква је прогласила за свеце све погубљене чланове породице Романов, али одбија да призна пронађене посмртне остатке, инсистирајући да још увек постоје сумње око њихове аутентичности, и то упркос анализама ДНК руских и међународних стручњака.
Посмртни остаци Алексеја и Марије, јединог сина и једне од ћерки Николаја ИИ, откопани 2007. одвојено од скелета осталих чланова породице, који су откривени 1991. у масовној гробници, и даље нису сахрањени и чувају се у Државном архиву.
Црквеним лицима био дозвољен надзор
Руска влада је наложила да се спроведу нове анализе на захтев цркве како би се остаци брата и сестре Романов коначно сахранили. Овог пута, представницима цркве је дозвољено да надзиру тестирање.
Анализе лобања Николаја II и његове супруге Александре поново су потврдиле аутентичност остатака из Јекатеринбурга, саопштио је истражни комитет, задужен за тешка кривична дела.
- Црква ће преиспитати све податке којима располажемо и благовремено донети одлуку - изјавио је гласноговорник цркве Всеволод Чалпин.
Узорци са чељусне кости и једног ребра Николаја II поклапају се са ДНК на крвавој кошуљи коју је цар носио приликом једног претходног покушаја атентата, навели су истражитељи.
ДНК са његове лобање, који претходно није анализиран из етичких разлога, такође се поклапа са ДНК раније анализираних костију. Анализе узорака са лобање Николајеве супруге Александре поклапају се са ДНК потомака британске краљице Викторије, која је била њена бака.
"Анализе ће се наставити, укључујући поређења са ДНК на крвавом одевном предмету цара Александра ИИ, Николајевог деде који је убијен 1881. године", наводи се у саопштењу истражног комитета.
Директор Државног архива, Сергеј Мироненко, који председава владином радном групом која се бави посмртним остацима Романових, изјавио је данас да се сахрана Алексеја и Марије планира за почетак фебруара 2016.
Одлуком руске владе, посмртни остаци Николаја II и његове супруге ексхумирани су у септембру из санктпетербуршке цркве Св. Павла и Св. Петра у којој су сахрањени 1998.
Царска породица је убијена у ноћи између 16. и 17. јула 1918. године по наређењу бољшевика који су дошли на власт после Октобарске револуције 1917.