Балиновац: Желимо убрзање поступака пред судовима
НОВИ САД - Нови закон о заштити права на суђење у разумном року требало би да омогући убрзање поступака пред судовима у Србији, истовремено штитећи право странке а не повређујући независност судија, изјавио је у Новом Саду саветник министра правде Зоран Балиновац.
На другој јавној расправи о радној верзији нацрта тог закона, одржаној у новосадском Апелационом суду, Балиновац је напоменуо да је заштита тог права само један од механизама за значајније убрзавање претерано дугих судских поступака, али је нагласио да су нама потребни пре свега ефикаснији процесни закони као и довољан број судија да бисмо имали ефикасна суђења.
Тај закон је значајан пре свега због тога што "у први план ставља право странке" односно окривљеног, рекао је Балиновац и додао да су при изради нацрта закона проучавана искуства у тој области "земаља сличних нашој", у првом реду Словеније, Хрватске, Македоније и Црне Горе. Учествујући у расправи, заступник Србије пред Европским судом за људска права у Стразбуру Вања Родић је истакла да је изузетно важно како ће будући закон бити примењиван у судској пракси и да ту делотворност оцењује на крају Европски суд у Стразбуру.
Она је изнела низ примера из праксе тог суда, који се односе на тужбе наших грађана против државе Србије, напоменувши да се велики број предмета пред Европским судом у Стразбуру односи на питања неефикасности и делотворности извршења домаћих судских одлука.
У дискусији о нацрту закона се чуло и то да је од укупно више од 12.000 предмета из Србије пред Судом у Стразбуру, више од 5.000 представки одбачено као неосноване, по многима је закључено поравнање, за неке су донете пресуде, тако да се тај број сад свео на око 4.500 предмета.
Судије и тужиоци који су учествовали у расправи изнели су низ примедби на радни текст нацрта закона о заштити права на суђење у разумном року, између осталог и то да нису на одговарајући начин дефинисане странке у поступку, пре свега јавни тужилац и правобранилац.
Судија Апелационог суда Боривоје Гајић сматра да повреда права на такво суђење "произилази великим делом из нерада одређеног суда" и да би законским решењима требало омогућити "јасан пут судијама" у примени тог закона.
Нацрт закона је део широког спектра мера које покрива Национална стратегија за реформу правосуђа.
Јавна расправа о радној верзији нацрта закона претходно је одржана у Нишу, а планирано је још да стручна и шира јавност о томе изнесе ставове и у Крагујевцу и Београду.