БЕОГРАДСКА ХУМАНОСТ У МИКСАЛИШТУ: Ево како су људи великог срца помогли мигрантима! (ФОТО)
За мигранте смештене у парку код Аутобуске станице у Београду организована је акција доделе помоћи у Миксалишту, где су грађани донирали најпотребније ствари за децу избеглица.
Мигранти који су се нашли у Србији са собом су донели свој живот, нешто новца и ништа више. Не постоје ствари које им нису потребне, и којих се нису пожелели. Оскудица у ситницама попут ствари за личну хигијену, преко хране, одеће, обуће и играчака све је већа, па је неопходно укључивање наших суграђана да покажу још једном велико срце и хуманост за људе који су оставили своје домове у потрази за бољим животом.
У Миксалишту у београдској улици Мостарска 5, одржала се акција у којој су Београђани донирали мигрантима најнеопходније ствари.
„Људи у Србији су заиста сјајни, хвала вам много на свему што чините за нас. Надамо се да се овакве ствари никоме и никад више неће десити. Неки људи нам излазе у сусрет, па нам узму прљаву одећу, и исту нам је врате чисту и попеглану. Немате појма колико нам то значи. Хвала вам до неба!“, рекао је за портал Србија Danas.com један Сиријац (25) са финим знањем енглеског језика.
У Миксалишту смо затекли мигранте који су узимали оно што им је неопходно, све је било уредно организовано, без икакве гужве и нерегуларности.
Када смо питали запослене волонтере који су помагали у класирању ствари за мигранте- какво је стање са залихама, добили смо одговор: „Све, све им треба. Највише одећа, али траже нон-стоп храну и воду, и неопходне ствари за бебе. Мањкају у стварима за хигијену. Фале им шампони, пасте за зубе, сапуни... Има их много, али некако смо покушали да им поделимо равноправно“, рекла је волонтерка.
На питање колико ће им залихе трајати добили смо следећи одговор: „Данас имамо довољно хране, али за сутра и прекосутра – то је већ питање. За сада имамо храну за бебе, али фали нам храна за већу децу. Ево, само неколико кутија кекса је остало, па за сутра највероватније неће бити довољно“.
Споразумевају се пантомимом
Волонтери су нам рекли да је основни проблем у комуникацији. „Главни проблем је можда у томе што не можемо да се разумемо. Покушавају пантомимом да нам покажу шта им треба. Ретко ко зна енглески језик, и то је један од додатних проблема зашто настају неспоразуми. Иначе, проблема међу мигрантима заиста нема. Ми им разносимо храну и воду, а један део дође и овде у Миксалиште да узме нешто што им је хитно потребно“, рекла је волонтерка.
Некима је непријатно да узимају неопходне ствари за живот
„Постоје и они којима је непријатно да узимају храну и неопходне ствари. Знате, има много избеглих породица које су у својој домовини биле богате, и имале су нормалан, па и господствен начин живота. То се и види по њиховом васпитању и понашању", изјавила је волонтерка.
Дечак вратио играчку јер није његова
Њену изјаву потврдило је културно понашање малишана једне избегличке породице. "Малопре је један дечак од 5-6 година јео за столом, и тражио је крпу да покупи пар мрвица које су за њим остале. То ме је одушевило. Након тога се играо са неком играчком коју смо му дали, а онда је исту ту играчку и вратио, јер она није његова... То ме је растужило... Заиста, много је потресних слика и прича које ови људи имају. Уопште им није лако. Нама фали доста организације и око распореда, њих има много, а ми у гужви понекад не стигнемо да се организујемо, јер треба свакога испоштовати и дати му што му треба. Ипак, за сада се сналазимо“, казала је волонтерка.
У сусрет мигрантима изашли су и најстарији суграђани. Ова госпођа донела је пуну торбу одеће, и кесу пуну хране за бебе. Каже да је новац уштедела од своје скромне пензије и купила неке неопходне ствари за избеглице. Срце јој се цепа када види све ове људе без домова. "Огорчена сам каква их је судбина снашла. Они нису криви за то што им се десило", рекла је наша суграђанка.
Са друге стране Миксалишта, пар улица даље - нешто другачија ситуација. Људи своје последње девизе размењују за динаре не би ли себи приуштили нешто најосновније за живот. Ова ситуација је свакодневна код главне аутобуске станице у Београду и грађани су навикли да виде овакве призоре.