БЕЗ ИСКОРИШЋАВАЊА: Страни војници кроз Србију само уз наш позив
Подршку споразуму држава чланица Северноатлантског уговора и осталих држава учесница у “Партнерству за мир” о статусу њихових снага најавиле су странке владајуће већине и опозиционе ДС и СДС, а министар одбране Братислав Гашић и посланици су током расправе поручили да ниједна страна војска неће моћи да користи капацитете наше војске, нити да пролази кроз нашу територију без позива Србије.
“Без позива Србије и Војске Србије нико не може да користи никакав потенцијал на територији Србије, нити да пролази кроз територију Србије”, рекао је Гашић, који је, представљајући предложени закон, рекао и да је сарадња Србије и НАТО све садржајнија и интезивнија, али да ратификација тог споразума не значи улазак, нити приближавање Србије НАТО.
Министар је прецизирао и да држава неће испоручивати припадника војске држави у којој је против њега изречена смртна казна, будући да смртна казна не постоји у правном систему Србије.
Посланица СНС Марија Обрадовић рекла је да је врло важно да Србија буде укључена у све механизме у оквиру Програма “Партнерство за мир” и да Србија ради на што детаљнијем прецизирању садржаја активности, а да наша земља потврђивањем овог споразума прихвата примарни механизам којим су дефинисане привилегије, ангажовање, имунитет припадника једне чланице споразума на територији друге чланице.
Филиповски: Споразум омогућује несметану војну сарадњу међу земљама потписницама
Дубравка Филиповски из НС рекла је да ће се ратификацијом споразума омогућити несметана војна сарадња међу земљама потписницама, а пре свега у погледу припреме и реализације војних вежби, учешћа у мултинационалним операцијама, као и да је споразум, поред осталог, важан због именовања официра Војске Србије на позиције Штабних елемената партнерстава.
“Србија је војно неутрална и не тежи чланству НАТО, али види простор за сарадњу у оквиру програма ''Партнерство за мир''”, рекла је Филиповски, додајући да је Србија током 2014. године у 11 операција УН и ЕУ упутила 539 припадника Министарства одбране и ВС.
Шутановац: Споразумом се постиже оперативна способност наше војске
На важност ратификације споразума указао је и посланик ДС и некадашњи министар одбране Драган Шутановац, наводећи да се кроз њега подиже оперативна способност наше војске, а да Србија тиме прави и додатни корак, поред ранијих међу којима је и учешће у мировним мисијама, на лакшем отварању поглавља.
Шутановац је навео и да је неопходно нагласити да војске чланица споразума неће моћи да имају слободно кретање кроз Србију уколико немају позив Србије, те напоменуо да ће и припадници ВС имати права и обавезе какве буду имали припадници страних војски.