ГАЗА НАТОПЉЕНА КРВЉУ - КРАЈ ЛУДИЛА СЕ НЕ НАЗИРЕ!
Израелска војска наставља са нападима на циљеве у Појасу Газе. Број жртава свакодневно расте а међу њима се налази велики број цивилног становништва. Радикални покрет Хамас без обзира на овакву ситуацију не одустаје од својих захтева. Крај конфликта се још увек не назире.
Престанак насиља четири недеље од почетка израелске офанзиве на Појас Газе није ни на видику. Израелска армија наставила је и данас са ваздушним и артиљеријским нападима на Газу. Израелски медији јављају да је овог 23. дана израелске војне акције против Хамаса бомбардовано на десетине "терористичких циљева".
Али, у бомбардовању једне школе хуманитарне организације "UNRWA" у избегличком логору Џабалија у северном делу Појаса Газе, према палестинским изворима убијено је 20 људи. Више од 50 њих је рањено, казао је портпарол палестинских спасилачких служби, Ашраф ал Кидра. И UNRWA је саопштила да је убијено најмање 16 особа. У другим нападима широм Појаса Газе, како јављају палестински извори, убијено је најмање 11 људи, док је више од 20 рањено. Овог јутра су се и у Израелу огласиле сирене за узбуну од ракетних напада.
Хамас демантује извештаје о прекиду ватре
У међувремену је уништена свака нада за евентуално примирје. Војни шеф Хамаса је рекао да прекид ватре зависи од краја израелске војне офанзиве. Такође мора да се престане и са блокадом енклаве, додао је Мухамед Деиф у аудио поруци која је емитована на Хамасовој телевизији. Ово је било прво јавно обраћање вођа милитантног крила ове организације, Касам бригаде, од почетка офанзиве.
Хамас је демантовао и саопштење Палестинске организације за ослобођење, на основу које су наводно милитантне палестинске фракције сагласне са успостављањем 72-часовног примирја. Ово је могуће само ако се и Израел на то обавеже и ако добијемо међународне гаранције, рекао је портпарол Хамаса Сами Абу Зухри у Гази.
Након најгорег бомбардовања од почетка офанзиве, Газом се шире паника и очај. Све више уплашених људи покушава да пронађе начин и побегне из тог пакла. Они беже у нека од 85 избегличких насеља која су поставиле УН. Број оних који траже склониште је, према наводима порптарола UNRWA, у уторак увече био преко 200 000 док их је истог дана ујутро било десет пута мање - 20 000.
Складиште оружја у УН-овој школи
Али, ни у склоништима УН-а није увек сигурно. Сарадници Уједињених нација су у једној школи пронашли велико складиште муниције. И то је био већ трећи проналазак овог типа у протекле две недеље. Ова светска организација окривила је Палестинце да су "повредили неутралност објеката УН". Школа се за сада неће користити, а израелска армија је поновила да ће нападати и школе и џамије ако се претпостави да се у њима налазе складишта оружја и муниције.
У уторак је гранатирана и једна електрана у Појасу Газе коју је након гранатирања захватио пожар. У целој области је нестало електричне енергије, коју су људи и до тада могли да користе само по неколико сати дневно. Палестинци и Израелци се узајамно оптужују да су испалили ракете.
Од почетка израелске офанзиве 8. јула је, према подацима Министарства здравља у Гази, погинуло више од 1 200 људи док је 7 хиљада рањено. Израелски војни извори су саопштили да су погинула 53 војника и три цивила. Као што је пренео портпарол UNRWA, животе је изгубило и пет сарадника Уједињених нација, а међу њима се налазио и један школски наставник.