ТРАГЕДИЈЕ ЗА ВОЛАНОМ: Не плаћајте живот алкохолним пићем!
Опсежном акцијом коју спроводи Министарство унутрашњих послова у сарадњи са Саобраћајном полицијом из саобраћаја је до сада искључен велики број возача који су возили под дејством алкохола.
Алкохол је један од највећих узрока саобраћајних несрећа. Нажалост, у јавности се на то скреће пажња тек кад се догоди нека саобраћајна несрећа у којој страдају млади и неискусни возачи. Сведоци смо трагедије која се десила пре неколико дана, када је аутомобил са шест младих људи слетео у Дунав, јер је возач под дејством алкохола изгубио контролу над аутомобилом.
У циљу превенције и едукације возача организован је низ акција како би се јавности подигла свест о томе колико је важно поштовати саобраћајне прописе и избегавати алкохол када се седа за волан.
Таква једна акција спроведена је у петак увече када се на улицама главног града нашао велики број саобраћајних полицајаца на челу са министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем који је то вече обишао 15 пунктова у граду на којима су контролисани возачи.
Статистика из те ноћи је била алармантна: 243 особе су искључене из саобраћаја због алкохола, од тога је 25 било "мортус" пијано и одведено у притвор на трежњење, а 10 особа које не поседују возачку дозвоју је село за волан.
Упркос томе, министар Стефановић је оптимистичан и сугуран у успех полиције.
"Морам да кажем да је саобраћајна полиција урадила огроман посао да смањи смртне исходе и у односу на претходну годину то је за 110 људи мање, али ми и даље нисмо задовољни", рекао је министар Стефановић.
Он је апеловао на младе возаче да, када седају у своја возила, схвате да не могу да се тркају на улицама Београда, да не смеју да седну под дејством алкохола и да морају да имају возачку дозволу. Само на тај начин, како је оценио, биће смањен број саобраћајних незгода, али и омогућити да улице великих градова, Београда нарочито, престану да буду "тркалиште".
Потпредседница владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић је на првом састанку Радне групе за бригу и чување младих возача и младих учесника у саобраћају, истакла да није Србија једина земља која има проблем са младим возачима, већ да се са том појавом суочавају скоро све земље.
"Нисмо ми нека самозвана радна група, већ радно тело које је формирано у оквиру координациног тела Владе Србије за безбедност саобраћаја", рекла је Михајловић на почетку састанка у Влади Србије и истакла да је циљ те радне групе да се сачувају млади возачи и учесници у саобраћају.
Михајловић је рекла да ће се први сет предлог односити на ограничења за младе возаче по питању снаге мотора возила за возаче старости до 21 године, затим нулта толеранција по питању конзумирања алкохола јер је то озбиљан проблем младих вожача, а трећи сет се односи на повећање казни за младе и возаче који возе малолетна лица.
Свако је бар једном помислио да се њему ништа лоше неће десити ако попије пар ракија или пива и седне за волан, али тако возачи не ризикују само свој живот, него и животе других учесника у саобраћају. Исправно возило и савесни возачи су кључни за безбедан саобраћај. Само тако можемо обезбедити деци безопасан прелазак улице, а свима безбедну вожњу уз минималне ризике.