УЗИМАЈУ ШТА ИМ СЕ ХОЋЕ - Бивши директор НСА: Кинези су хаковали сваку већу америчку компанију
Кинеска влада је, тражећи начина да се докопа вредних тајних информација, хаковала рачунаре сваке веће корпорације у САД, казао је бивши директор америчке безбедоносне агенције.
Мајк Меконел, директор Националне сигурносне агенције (НСА) у време председниковања Џорџа Буша Млађег, изнео је ову тврдњу на предавању на Универзитету Мисури.
"Кинези су пробили електронску одбрану сваке веће корпорације и покупили много важних података, а да чак нисмо нашли ни трага њиховом малверу (малициозном софтверу", рекао је Меконел, додавши да Кинези преко тих малвера цеде информације које желе када год им се прохте.
Судећи по Конелу, који је управљао НСА и пре Буша, од 1992. до 1996, жртве кинеских хакера су били Амерички конгрес, Министарство одбране, Стеји департмент (Министарство спољних дела) који се сада бори са руским хакерима, као многе велике компаније.
Влада САД је више пута тврдила да кинески шпијуни краду планове (објеката, производа и других креација), као и пословне планове фирми (индустријска шпијунажа). Амерички тужиоци су у 2014. поднели тужбе против пет кинеских владиних посленика-шпијуна због "упада" у Алкоу (Алцоа), Ју ес стил (УС Стеел Цорп.), Vestinghaus (Westinghouse) и друге.
Меконел је рекао да је пред крај Бушове владавине Кина упослила ни мање, ни више него 100.000 хакера који су имали само један задатак - да "проваљују" у туђе рачунаре. Примера ради, казао је, Сједињене Државе имају отприлике толико радника у шпијунским/обавештајним агенцијама укупно.
Бивши директор НСА је изјавио: Кинези краду пројекте о напредним технологијама и производима, планове за електране на ветар, аутомобиле, авионе, свемирске бродове, софтвер и производе из домена мануфактуре.
"По Америку су последице огромне, поготово кад украду планове за производе који још нису изашли у јавност и на тржиште и тиме за џабе добију оно од чега бисмо ми зарађивали 15 до 20 година", тврди Меконел.