Бизарни закони ЕУ
Да ли сте икада мерили банане?
По пропису, све банане које се увозе у Европску унију морају бити најмање 14 центиметара дугачке и 2,7 центиметара дебеле. Воће не сме бити оштећено, нити скроз зрело. ЕУ, међутим, не прописује и закривљеност банане – та тврдња је нетачна, али истина је да је то правило постојало за краставце до 2009. године.
ЕУ одређује и да електронска проводљивост меда не сме бити већа од 0,8 микросименса по центиметру.
У Европској унији постоји забрана ″обичних″ сијалица како би се енергија штедела, међутим, штедљиве сијалице садрже отровну живу која захтева изузетно пажљиво збрињавање у отпаду.
Покрајина Шлезвиг-Холштајн налази се у Немачкој, уз обалу Северно мора. И највише њено брдо достиже висину од 168 метара. Међутим, и та покрајима је морала да усвоји закон и прописе о жичарама, јер тако тражи ЕУ. За сваки случај, можда некога буде мрзело да се пење тих непуних 200 метара, па постави жичару.
Године 2010. Европска унија објавила је предлог по којем би се цена све хране повезивала с њеном тежином, а не бројем. То значи да би цена за јаја била по тежини, не по комаду. Али барем су баш та кокошја јаја доказ да је тешко могуће да овај пропис икада заживи.
(economy.rs)