Богосављевић: Вучић мења став грађана према Сребреници
Верујем да се премијер Александар Вучић у свом ставу према Сребреници руководио, пре свега, дугорочним и суштинским интересом Србије, а то је да злочин, ко год да га је направио јесте дело неких људи који треба да одговарају за то, а не национална стратегија или пројекат, оцењује за лист Данас директор Ипсос Стратеџик маркетинга, Срђан Богосављевић.
Томислав Николић подршка Вучићу
На питање да ли је Томислав Николић тренутно најснажнија опозиција Вучићу, Богосављевић каже да је Николић високо оцењен, али далеко ниже од Вучића, било да се гледа општи утисак, број људи који имају највише поверења у њега или оцена обављања посла.
"Но тај ранг оцена има неколико политичара који се доживљавају као сарадници а не противници Вучића. Николић није доживљен масовно као противник, напротив, иако има доста спекулација о томе да председник и премијер нису увек и о свему сагласни. Али то није масовно тако да се тако нешто и не одражава и истраживањима јавног мњења", каже он.
Ту оцену Богосављевић је изнео коментаришући како се на рејтинг премијера Србије одражава његов став према злочину у Сребреници и изражавање спремности да присуствује комеморацији у Поточарима 11. јула.
Интерес Србије није да стане иза било чијег злочина него да га санкционише на путу опоравка сарадње са суседима од које зависи наш и њихов економски опоравак и напредак, каже он.
"Дакле мени се чини да је потез премијера Вучића направљен без калкулације, државнички, иако сам сигуран да је он свестан ризика који носе разна могућа тумачења таквог његовог става у самој Србији", напомиње Богосављевић.
На констатацију листа да највећи број грађана Србије негира размере сребреничког злочина и питања каквој су вези ставови премијера и грађана када је реч о тој теми, он каже:
"У неколико наврата смо имали истраживања посвећена суочавању са прошлошћу и у праву сте да постоји доста негирања било каквог злочина које је наша српска страна чинила"
"Како време пролази ни злочини супротне стране нису присутни у свести са детаљима. Генерални став је да је тада био рат и да су све стране чиниле злочине. Ако је и један догађај изузетак од овога, то је Сребреница, која јесте у свести грађана Србије као велики злочин, али је и истина да се приче о Сребреници доживљавају и као преувеличавање броја жртава. То је бољка која се јавља често, да уместо да се подсећа на злочине и он осуђује, терет дискусије се пребаци на статистику жртава и онда то постане главна тема", каже Богосављевић.
Он додаје да став премијера да је злочин велики и када је један човек убијен, а камоли десетине, стотине, хиљаде, свакако би могао имати утицаја на грађане.
Прочитајте и: