БОЈАН ЈЕ ЗВЕРСКИ УБИЈЕН У ХРВАТСКОМ ЛОГОРУ: Био је црн од подлива, а у рану су му заривали нож
Ћелија је била сва умазана од крви.
Бојан Весовић је српски страдалник и мученик који је зверски мучен и убијен од припадника хрватске војске у сплитском логору Лора 1992. године.
Он је као младић у пролеће 1992. године из родног Крагујевца отишао у Приштину, на Косово и Метохију на редовно одслужење војног рока, а потом је пребачен у Босну и Херцеговину.
Тамо у околини Купреса је заробљен од хрватских снага, а потом одведен у злогласни казамат за Србе "Лора" у Далмацију. Преживели сведоци овог ужаса су сведочили после пред судом шта су хрватски војници урадили Бојану. Умро је у најтежим мукама, а локација његових посмртних остатака дуго није била позната.
Логор Лора
Логор Лора је концентрациони логор у Сплиту, у коме су мучени и убијани Срби током ратова на простору бивше Југославије. Постојао је од 1992-1997. О свим дешавањима у Логору Лора био је упознат цео државни и војни врх Републике Хрватске. Кроз логор је прошло 1.005 регистрованих затвореника који су прошли стравичну психо-физичку тортуру.
Овај логор је основан на месту некадашње ратне луке Југословенске народне армије. Након одласка ЈНА из ратне луке Лора, припадници Војне полиције хрватске војске преузимају Лору.
Према сведочењима преживелих логораша Лора је сматран за један од најужаснијих логора на простору бивше Југославије током ратова.
Одрастао је у радничкој породици. Није стигао да се ожени, ни двадесету годину живота није напунио. Био је весело и живахно дете, које је волело да се игра, слуша музику, дружи са осталом децом.
Тог16. јануара 1992. године је отишао на одслужење редовног војног рока, као регрут Југословенске Народне Армије. Обучавао се за тенкисту.
Дана 22. априла 1992. његов пук је за кратко отишао у Крајину, прво у Книн, па аеродром Удбина и онда су их повукли у Челебић. Одатле је чак послао разгледницу својој породици. То је био њихов последњи контакт, односно последња вест о њему да је жив.
Породица се нерестано распитивала о њему. Средином септембра 1992. године им је речено да им је син у Книну у болици, као непотврђену информацију. А онда 26. децембра 1992. године његова породица добија и званично вест да је Бојан Весовић убијен у хрватском војном затвору - Лора.
Страдање
Бојан је рањен у бутину, али рана није била опасна по живот. Међутим "Бели орао", како су га саборци звали је са још 10 војника је истог дана када је рањен заробљен. Цивилним камионима су пребачени за кратко у приватне затворе, а потом у злогласни логор за мучење Срба - "Лора".
ПОТРЕСНО ПИСМО СРПСКОГ ВОЈНИКА: Ако се жив не вратим, реците сину где сам кости оставио
Бојана Весовића су, како су касније сведочили његови другови са којима је био заточен - логораши, хрватски војници тукли по рани.
Пошто није добијао лекарску негу, рана се проширивала, мучитељи су наставили да га злостављају и месец дана касније.
За време мучења и батинања, његови џелати обавезно би пуштали гласну музику - да се не чују крици. Толико су га тукли да је био потпуно црн од подлива по телу, љубичаст у лицу, а на ногама је имао отворене ране, тако да су се виделе рупе, а ћелија је била сва умазана од крви.
Утрљавали су му маст у ране на бедрима како би се лакше загнојиле, скакали су му по рањеној нози и чинили све како би се озледе што више инфицирале. Мучен је и струјом, "нож скакавц" су му забадали у рану...
Чак и када је престао да даје знакове живота његове убице су наставиле да ударају по њему.
НАЈЧУВАНИЈА ТАЈНА ЈУГОСЛАВИЈЕ: Приче из Титовог живота о којима се није смело говорити
Бојан Весовић је умро крајем јуна 1992. године од задобијених рана у најстрашнијим мукама. А највише над њим су се иживљавали стражари. Његов леш је стављен у кутију за муницију, а потом пребачен у Босну. То је била редовна пракса у Лори.
Сахрана
Дванаест година након Бојановог убиства, пронађени су његови посмртни остаци у Босни и Херцеговини, у рејону града Дувна, у једној масовној гробници. Тако да су његове кости пребачене у Бања Луку, где је обављена ДНК анализа, која је све то потврдила. Бојанова породица је његове посмртне остатке сахранила у Крагујевцу на гробљу Бозман и подигла му споменик још 1993. године.
Суђење
Почетком 2009. године, хрватско државно тужилаштво је подигло оптужницу против пет припадника хрватске војске, који се терете за мучење и убиство Бојана Весовића из Крагујевца, припадника ЈНА. То наравно није прва оптужница против хрватских војника за мучење Срба у Лори 1990-их.
МОНАХИЊИ СЕ ЈАВИО ПАТРИЈАРХ: Отвори се небо над Београдом и хиљаде војника крену на народ... (ВИДЕО)
Хрватско тужилаштво је дуго избегавало да подигне оптужнице против хрватских војника и полицајаца за "случај Лора", па чак и када је достављена обимна документација из Србије и Републике Српске.
Отац Бојана, Мирослав Весовић је документацију о мучењу и убиству његовог сина послао у Хашки Трибунал. Нико га нико из Хашког Трибунала није контактирао.