Боља опрема и едукација за српске форензичаре
БЕОГРАД - Национални криминалистичко-технички центар Управе криминалистичке полиције добиће нову савремену опрему неопходну за форензичке анализе, али ће се радити и на обуци криминалистичких техничара за узорковање микротрагова.
Опрема и обука кадрова део су пројекта "Јачање форензичких капацитета у домену микротрагова и елементарне анализе у циљу сузбијања криминала" који је почео да се реализује као део Билатералног програма Краљевине Норвешке и омогући ће српским стручњацима да унапреде форензичку анализу микротрагова.
Пројекат, који ће трајати наредне две године, наставак је сарадње са Норвешком која је помогла отварање форензичких лабораторија у Београду, Нишу, Новом Саду и Ужицу.
Менаџер пројекта Наташа Радосављевић Стевановић појаснила је, на представљању пројекта, да је његова вредност 695.467 евра, да је Норвешка обезбедила 625.647 евра, а да разлику у цени финансира МУП.
Она је појаснила да су микротрагови или како се још зову "тихи сведоци", осетљиви доказни материјал, углавном невидљив и да починиоци кривичног дела нису ни свесни да су их оставили. "Набавком нове опреме и обуком запослених биће омогућен ефикаснији рад форензичара", нагласила је Радосављевић Стевановић.
Заменик амбасадора Норвешке Јаника Баин је нагласила да пројекат даје подршку истрази "на лицу места" и додала да на питања норвешких пореских обвезника који је интерес њихове земље да улаже у унапређење форензичких лабораторија у Србији она каже да "Норвешка и Србија имају заједнички интерес да се боре против криминала".
Помоћник директора полиције Богољуб Живковић рекао је да ће унапређење форензике омогућити боље расветљавање кривичних дела што ће утицати на подизање укупне безбедности у Србији. Он је додао да се нада да ће сарадња са Норвешком наставити и да ће бити још сличних пројеката.