БОРБА ПРОТИВ РАКА ДОЈКЕ: Потписан уговор о сарадњи Србије и Немачке
Данас је у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду одржана конференција поводом оснивања Српско-Немачког удружења за карцином дојке, на којој је уприличено свечано потписивање уговора о сарадњи КБЦ Бежанијска коса, Српског онколошког друштва, Интернационалног института за медицинску дипломатију и Немачког националног центра за туморска обољења.
Симпозијум је отворио проф. др Небојша Ивановић, начелник одељења за хируршку онкологију КБЦ Бежанијска коса, изразивши велико задовољство због сарадње српског и немачког института за онколошку хирургију. Посебна похвала је упућена јапанској амбасади на донацији 40 мамографских апарата.
Државни секретар Министарства здравља Берислав Векић такође се захвалио свим гостима и изразио наду да ће оваква сарадња и научни симпозијуми овог типа допринети бољем разумевању и изналажењу најбољег могућег решења оваквих и сличних питања.
ДЕТАЉНА ИНФОРМАЦИЈА: Који су симптоми рака дојке и како се лечи? (ВИДЕО)
- Надам се да ћемо на пољу хемио и радио терапије успети да побољшамо поражавајућу статистику када је у питању рак дојке - рекао је др Векић.
Присутнима се обратио и Алекс Дитман, немачки амбасадор у Србији:
- Морам да нагласим колико је битно да земље попут Србије и Немачке сарађују, а најбољи пример за то је др Стефан Стефановић, који је рођен у Србији, и који ради на Универзитетској клиници Хајделберг у немачком Интернационалном институту за медицинску дипломатију, који је данас са својим тимом стручњака дошао на овај симпозијум.
Избориле су се са РАКОМ ДОЈКЕ и имају нешто да вам саопште
У име председника Републике Србије Томислава Николића, обратила се књижевница Јасмина Митровић Марић, која је такође изразила велико задовољство што се налази у друштву елитних светских стручњака:
- Председник Николић ми је указао част да вас све поздравим, и захвалим вам се због уговора о сарадњи, јер ничега бољег нема од удруживања ради бољег здравља. Данас готово да нема дана да се у Србији не одржава неки семинар или симпозијум и у томе се огледа напредна позиција наше земље која јер је увидела важност сарадње међу стручњацима, рекла је Митровић Марић.
Ово су РАНИ симптоми РАКА ДОЈКЕ које мало која девојка зна
Она је такође пожелела страним гостима да нађу мало времена и да искусе гостољубивост по којој су Београђани познати, али и да сагледају све лепоте главног града.
Пристутнима се обратио и декан Медицинског факултета, др Небојша Лалић који је рекао да ће ова установа све своје капацитете ставити на располагање будућим скуповима и додао да су врата факултета увек отворена за све стручњаке.
Након свечаног потписивања уговора о сарадњи Србије и Немачке, почео је радни програм симпозијума "Synergy ог surgery анд oncoimmunology ин бреаст цанцер треатмент."
Ове тетоваже на грудима крију потресну причу о преживљавању рака! (ФОТО)
Сутра Национални дан борбе против рака дојке
Према подацима Регистра за рак Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", у просеку сваке године се у Србији региструје око 4.100 нових случајева жена свих узраста оболелих од различитих облика малигних тумора дојке, док око 1.600 жена годишње у Србији изгуби битку са овом болешћу.
Министарство здравља је 2012. године покренуло Национални програм раног откривања рака дојке и основало Канцеларију за превенцију малигних болести.
Сада се спроводи други циклус организованог скрининга рака дојке, а према подацима Канцеларије за скрининг рака, у првом циклусу је откривено 290 карцинома дојке, а у другом циклусу откривена су 102 карцинома дојке.
Свака жена је под ризиком да оболи од рака дојке, а најбољи начин да се рак дојке открије у раној фази јесте редовни превентивни преглед у зависности од животне доби, односно мамографија, као и редовни самопрегледи дојки.