БОРБА ПРОТИВ РОПСТВА: Тајланд појачава контролу рибара
БАНГКОК - Премијер Тајланда Прајут Чан-оча обећао је да ће спровести правне мере против компанија које су израбљивале мигранте и рибу коју су уловили робови извозили на страна тржишта.
Агенција Асошиејтед прес је ове недеље објавила да стотине људи заробљених у једном селу на удаљеном индонежанском острву, хватају рибу за тајландске извознике који продају робу у САД.
Прајут је у интервјуу за лист Бангкок Пост рекао да је прочитао тај чланак АП-а и да његова влада појачано ради како би спречила израбљивање радника и казнила одговорне.
"Ако наставе да експлоатишу друге људе, онда им не би требало дати дозволу да послују на Тајланду и морају да добију казну какву заслужују", рекао је Прајут.
Агенција АП је разговарала са више од 40 мушкараца, пореклом из Мјанмара који су рекли да су приморани да раде по 20-22 сата без дана одмора, као и да су шутирани, бичевани отровним реповима ража или на други начин ударани уколико су се жалили или хтели да се одморе. За свој рад су добијали ниску надницу или нису били плаћени уопште.
После извештаја АП-а представници америчке власти и пословних удружења позвали су тајландску владу да искорени ропство у рибарству и да казни оне који приморавају мигранте да лове рибу која може да заврши у супермаркетима и ресторанима широм САД.
Највећи тајландски произвођач морске хране саопштио је да је одмах прекинуо везе са својим добављачем пошто сумња да је можда умешан у израбљивање радне снаге. Стејт департмент је прошле године ставио Тајланд на црну листу због неиспуњавања минимума стандарда у борби против трговине људима.
Тајландска влада је најавила мере против израбљивања радника, укључујући нове законе којима ће бити регулисане плате, боловање и смене од највише 14 сати, као и појачан надзор рибарских бродова. Посланици су у четвртак гласали за увођење строжијих казни за кршење закона о трговини људима. Према подацима министарства спољних послова, у Тајланду има најмање 1,6 милиона страних радника, који већином раде у рибарској индустрији и за које важе иста правила као за тајландске држављане. Прајут је захвалио медијима што су указали на тај проблем, иако је раније ове седмице упозорио новинаре да не извештавају о трговини људима без узимања у обзир како би то могло да утиче на репутацију тајландске индустрије морске хране. Заменик премијера Правит Вонгсуван изјавио је у четвртак да на тајландским рибарским бродовима нема робова.