КАМЕРОН: Тражићемо боље услове за останак Британије у ЕУ
ЛОНДОН - Одлазећи председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо изјавио је данас да би, уколико Велика Британија изађе из Европске уније, њен утицај на међународној арени пао на нулу.
Барозо је за Би-Би-Си оценио да британски премијер Дејвид Камерон жели да Британија остане у ЕУ.
Раније је Камерон изјавио да ће у случају победе на изборима конзервативци одржати до 2017. године референдум о даљем останку Велике Британије у Унији, а до тада намерава да преговара о погоднијим условима британског чланства у ЕУ.
У центру тих преговора биће могућност ограничења миграције у Велику Британију из земаља ЕУ, против чега су ЕК и друге институције Уније.
Барозо је, између осталог, рекао да Велика Британија неће моћи да преговара са САД и Кином на равноправним позицијама, уколико иступи из европске заједнице.
Такође је нагласио да принцип слободног кретања европских грађана у оквиру ЕУ остаје непромењен и не подлеже ревидирању.
"Британија је јача у саставу ЕУ", рекао је Барозо, наводећи као пример актуелну кризу са епидемијом еболе и истичући да Велика Британија не би могла имати такав утицај на мере у борби против тог облика хеморагичне грознице, уколико не би била чланица ЕУ.
Британска радиодифузна мрежа подсећа да владајућа коалиција и водећа странка конзервативаца уочи парламентарних избора на пролеће наредне године осећа све осетнији притисак снага десног центра, углавном партије за независности Велике Британије (УКИП), која тражи ограничење усељавања из земаља ЕУ.
Без обзира на вишекратна обећања владе да ће оштро смањити прилив миграната, према статистичким подацима за последњу годину број имиграната повећан је скоро за 40 одсто, а главни део отпада на земље-чланице ЕУ.
Прошле седмице британски премијер обећао је у парламенту да ће учинити све што може да би издејствовао ревидирање имиграционих закона у ЕУ.
Барозо није коментарисао писање "Сандеј тајмса" да би британске власти могле да ограниче приступ систему националног осигурања нискоквалификованим мигрантима који стижу у Велику Британију.
Према његовим речима, увођење квота и лимита на број миграната било би супротно правилима прихваћеним у Европи.
Барозо је рекао да у земљама ЕУ живи 1,4 милиона Британаца и да би било неправедно онемогућити друге грађане ЕУ у истим правима.
Тренутно је број миграната из земаља ЕУ који стигну у Велику Бритнаију премашио 200.000, што је више него двоструко од броја који је планирала влада.
Прочитајте и:
Синдикати поручили Унији - МЕЊАЈТЕ НЕШТО!
Некретнине у ЕУ - где расту цене, а где падају?