Братушек поносна на Јункеров избор
ЉУБЉАНА - Словеначка премијерка у одласку Аленка Братушек поручила је да је поносна што јој је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер доделио ресор потпредседнице у својој Комисији, задужене за енергетску унију.
"Надам се да је на то поносна и Словенија", додала је Братушек у разговору за Словеначки радио. Јункеров предлог о саставу Комисије и расподели ресора у њој мора још да потврди и Европски парламент у којем ће на саслушањима бити испитани и сви повереници. Братушек је рекла да се за то "већ припрема" и да ће се добро упознати с ресором које јој је наменио Јункер.
"Надам се да ћу на крају и постати повереница у Европској комисији из Словеније", очекивања су Братушек. У Словенији и даље постоје велики отпори да Братушек у Комисији заузме позицију коју јој је наменио Јункер јер се она, према тврдњама опонената, "сама кандидовала" за високу функцију у Бриселу, а доживела је неуспех и на изборима за Европски парламент и на словеначким парламентарним изборима.
Церар и Јанша против Братушек
Председник нове словеначке владе Миро Церар није искључио могућност према којој би његова влада могла да затражи да се Братушек опозове из Комисије. Према његовој оцени, то би се могло догодити ако словеначка Антикорупцијска комисија, које о томе води истрагу, утврди да се Братушек на листи словеначких кандидата њене владе нашла због личних политичких амбиција које је, наводно, претпоставила националном интересу, односно ако се закључи да је приликом гласања на влади била у сукобу интереса.
Братушек каже да је њена влада у одласку у јулу одлучивала о словеначким кандидатима за Европску комисију јер се радило о хитном послу, на шта ју је упозоравао и Јункер, а није хтела да због кашњења у процедури Словенији у Комисији припадне неки мање важан положај. "Не видим могућности да би се ту могло радити о корупцији, јер кандидатуром ни себи нити коме другом нисам осигурала ништа противправно. Нити сам ја неком нешто обећала, нити је ишта мени обећао неко други, а обећање о стицању користи бит је дефиниције корупције", објаснила је Братушек.
Бивши словеначки премијер Јанез Јанша, подсећа Хина, јуче је у писму Јункеру написао да је Братушек најгори председник словеначке владе у историји државе и да не би смела да буде изабрана на тако висок положај, посебно због тога што се истицала, наводним, "противевропским" ставовима.