ДАН ОДЛУКЕ: Хоће ли Русеф остати на челу једне од кључних земаља БРИКС-а?
Бразилски сенат данас ће се изјаснити о поступку смене председнице Дилме Русеф.
Бразилска председница се нашла у центру великог корупционашког скандала, због чега је опозиција затражила њену оставку.
Доњи дом тамошњег парламента одобрио је још средином априла покретање процедуре опозива председнице Русеф која је оптужена за "манипулисање владиним рачунима ради прикривања дефицита".
Ова МАПА је доказ да ће Арктик бити следеће велико светско РАТИШТЕ!
Сенат је имао рок од шест месеци да донесе коначну одлуку.
Државни удар!
Ужаснута одлуком доњег дома парламента, Русеф је поручила да неће одустати и да ће се борити до краја, док је њена партија обећала "борбу и на улици и у Сенату".
Она је навела да посланици доњег дома парламента нису изнели ниједан доказ да је она починила неко кривично дело и процес опозива назвала "државним ударом". Истовремено, оптужила је потпредседника Мишела Темера из странке Бразилски демократски покрет (ПМДБ) да против ње кује заверу.
ОДБИЈА СМЕНУ: Русеф неће поднети оставку ни по коју цену
Колико у томе има истине тешко је сада рећи, али уколико дође до суђења, а Русефова буде проглашена кривом, Темер ће одслужити као председник Бразила до краја њеног мандата, који истиче 2018. године.
Међутим, "Transparency Бразил" већ је упозорио да су и чланови Темереове странке повезивани са многим корупционашким скандалима и да је одређен број њих под истрагом. Штавише, највише политичара под истрагом је управо из ове партије, која најгласније води кампању за опозив актуелне председнице. А готово извесни наследник Дилме Русеф, Мишел Темер, помињан је као један од оних који су примили милионски мито у афери везаној за нафтну компанију "Петробрас".
Збогом Дилма?
Било како било, шансе да Дилма Русеф преживи гласање о смени су веома мале, а у прилог томе говори чињеница да је већ постојала већина у парламенту за покретање процедуре.
КАД ДЕЧИЈА ЛОГИКА ПРЕУЗМЕ: НАТО оптужује Русију да је "прва почела"?!
Опозиција је тада лако премашила двотрећинску већину гласова потребних за усвајање предлога опозива председнице. Коначни резултат гласања био је 367 гласова за опозив, 137 против, док је седам посланика било уздржано, а двојица се нису појавила на гласању. А да би ове недеље предлог опозива Русефове био усвојен, потребно је да добије просту већину.
Неизвесност у целу процедуру и раздор међу бразилским политичарима унео је вршилац дужности председника доњег дома Конгреса Валдир Марањао које је прекјуче у неочекиваном потезу одлучио да поништи гласање доњег дома од 17. априла којим је било одобрено покретање поступка опозива председнице.
Међутим, Марањаов портпарол рекао да је вршилац дужности председника повукао своју одлуку донету само 12 сати раније.
ОБАМА И ПУТИН СУ ПРОШЛОСТ: Од суботе је ОВО један од најмоћнијих људи на свету!
Тешка економска ситуација
Борба за опозив Русефове, која се води током најгоре рецесије у Бразилу још од тридесетих година прошлог века, поделила је ту земљу од 200 милиона становника дубље него у иједном периоду после краја војне диктатуре 1985. године.
Иако је Бразил током 2013. године, првенствено због високих цена нафте и хране, на кратко био шеста економија света, како је цена нафте падала, тако је падала и бразилска екомонија.
ММФ прогнозира да ће привреда Бразила ослабити ове године за 3,5 одсто, а за наредну годину очекује се нулти раст БДП-а у тој земљи.
Статистички подаци показују да преко 34 одсто грађана живи у сиромаштву. И поред тога, катализатор за смене Дилме Русеф није било стање у економији, за коју је обећала решење, већ чињеница да се нашла у центру великог корупционашког скандала.