Британија никад није ратовала САМО са 22 земље света! ЕВО СПИСКА
Само у 22 земље света никада у историји није крочила британска војна чизма. Што не значи да неће...
Велика Британија, земља која је иницијатор резолуције о Сребреници, током своје историје је оружано напала, окупирала или колонизовала око 90 одсто земаља света.
Од близу 200 земаља које су чланице Уједињених нација, у свега 22 британске оружане снаге никада нису сејале смрт. Све остале су се у одређеном историјском тренутку нашле на удару ове острвске земље.
Бомбардовала Србију у два рата
Србију је Велика Британија напала 1999. године када су британски авиони узели учешћа у НАТО бомбардовању СРЈ.
Не треба заборавити ни да су претходно, током Другог светског рата, британске снаге заједно са савезницима бомбардовале српске градове 1944. године.
Британске оружане снаге су данас присутне на територији Србије. Прецизније, оне су стациониране у јужној српској покрајини Косово и Метохија, под окриљем Кфора.
Ово је резултат истраживања Британца Стјуарта Лејкока који је своје анализе пре три године објавио у књизи: "Све земље које смо икада напали, и оних неколико које никада нисмо".
Лејкок је кренуо абецедним редом и одредио критеријум да ли је британска војска икада крочила на њихову територију, силом, уз претњу силом, на основу уговора или за плату, а обухваћене су биле и земље које су се нашле на мети британских пирата, приватних војски и наоружаних истраживача.
То је на списак ставило и земље као што су Костарика, Еквадор и Ел Салвадор, које нису имале готово никаквих историјских веза са Британијом, али су као део шпанске империје стално биле на мети британских напада с мора, извођених са знањем и одобрењем државе.
На свом врхунцу, Британска империја је владала готово четвртином светског становништва, а Британија је у доба краљице Викторије себе поносно звала империјом у којој сунце никада не залази.
Ипак, неколицина земаља имала је ту срећу да се никад не каче са Великом Британијом, а ово је списак:
1. Андора
2. Белорусија
3. Боливија
4. Бурунди
5. Централноафричка Репубилка
6. Чад
7. Конго
8. Гватемала
9. Обала Слоноваче
10. Киргистан
11. Лихтенштајн
12. Луксембург
13. Мали
14. Маршалска Острва
15. Монако
16. Монголија
17. Парагвај
18. Сао Томе и Принципе
19. Шведска
20. Таџикистан
21. Узбекистан
22. Ватикан
Прочитајте и: