Чернобиљ заборављен у сенци украјинске кризе
ПРИПЈАТ - 26. април је дан када свет обележава најгору икада нуклеарну катастрофу. Двадесет и осам година је прошло од када је електрана у Чернобиљу експлодирала. То је била прва нуклеарна електрана у совјетској Украјини, која је требала да буде перјаница мирнодопског експлоатисања атомске енергије у Совјетском Савезу.
У раним јутарњим сатима 26. априла 1986. године, украјинска нуклеарне индустрије наишла је на своју санту леда но, за разлику од Титаника, катастрофа у Чернобиљу догодила се, пре свега, због људске грешке. Експеримент је кренуо наопако, што је резултирало да реактор број 4 пређе у фазу топљења. То је довело до прегревања и раст притиска, што је урушило структуру реактора и довело до његове експлозије.
Требало је совјетским властима цео дан да схвате праву размеру катастрофе и нареде пуну евакуацију Припјата. У року од три сата око 50.000 људи напустило је град, не знајући да никада неће вратити.
Следећих седам месеци совјетске власти су направиле изузетан напор да деконтамирају подручије око електране и подигну метално и бетонско склониште над уништеним реактором. Током две недеље, из девастиране зграде реактора цуре испарења контаминираног отпада, упркос очајничким напорима совјетских екипа да је запечате.
И док је реактор број 4 непоправљиво оштећен, остали делови електране су били функционални. Реактори 1, 2 и 3 су поновно покренути у раздобљу између октобра 1986. и децембра 1987. године чиме је Чернобиљ наставио да производи нуклеарну енергију све до децембра 2000. године.
Нуклерани отпад из Чернобиља и даље утиче на људско здравље, готово три деценије од катастрофе.
Радници хитне службе који су се борили да обуздају катастрофу углавном су умрали од велике штете која је њиховом здрављу нанела радијација. Ризик од рака, у средишту Европе, драстишно је повећан.
Док живот у забрањеној зони и није најбоља идеја, нивои радијације су довољно ниски у појединим местима за кратке посете. Тако је Чернобиљ постао занимљиво одредиште за научнике и туристе.
Ипак, старо склониште над реактором пропада и ускоро се може срушити што ће поново изложити природу контаминацији. Међутим, конзорцијум страних донатора припрема изградњу замене. Очекује се да ће овај пројекат бити завршен до октобра 2015. и коштаће неких 1,54 милијарди евра.
Али Украјина је данас у расулу, фокусирана више на сукобе у земљи него на радиоактивно наслеђе Чернобиља.
(РТ)