ЦИЉАЛИ РУСИЈУ, ПОГОДИЛИ И ИТАЛИЈУ: Дефлацији на Чизми, пад цена највећи од 1959.
Пад цена енергената је прошлог месеца гурнуо Италију у дефлацију, уз пад индекса потрошачких цена од 0,6 одсто на годишњем нивоу, што је највећи пад од септембра 1959, саопштио је данас Завод за статистику у Риму.
Пад цена нафте који је последица повећане производње овог енергента у САД и у земљама ОПЕК-а, а који је мотивисан намером да се притисне Русија, направио је колатералну штету у Италији. Према прелиминарним проценама Завода, цене су у јануару пале 0,4 одсто у односу на децембар, што је показатељ слабе тражње и економских тешкоћа, преноси агенција АНСА.
Дефлација је до те мере запретила еврозони да је Европска централна банка покренула контроверзни програм квантитативног лабављења, који подрзаумева куповну обвезница земаља монетарне уније, чија вредност премашује билион евра.
Основна стопа инфлације, која искључује традиционално промењиве цене енергената и хране, такође је снижена у јануару, на 0,3 одсто на годишњем нивоу. Завод наводи да су цене горива и електричне енергије у јануару пале 6,3 одсто, али тај пад надоместио је раст цена свежег поврћа од 7,1 одсто.
У корпу 1.441 производа које Италијани најчешће купују, а на основу које се израчунава инфлација, у 2015. су уврштени бисквити и пасте без глутена, као и безалкохолно пиво, јер су се ти прозиводи показали као веома популарни у Италији.