ЧИМЕ СЕ БАВЕ ПРИВАТНИ ДЕТЕКТИВИ У СРБИЈИ: Ово су услови за српског Шерлок Холмса?
Шта прво помислите на помен приватних детектива? Шешир, вештачки бркови и пробушене новине? "Прељуба!", "Долијао швалер", "Жена очајна због ове клинке", "Ухваћена с клинцем", "Голупчићи тајно на кафи" или сличан таблоидни наслов?
Истина о детективском послу је, међутим, сасвим другачија.
У Министарству унутрашњих послова Србије недавно је почела обавезна обука 16 будућих детектива који ће полагати испит за лиценцу. Више о тој дискретној делатности о којој важе многе предрасуде пише Мондо.
Сви смо избегавали Улицу кнеза Милоша у шпицу, али сада ће се то БИТНО променити (ФОТО)
Ко може вити Шерлок, а ко др Вотсон
У све тајне детективског заната и пратеће прописе најупућенија у МУП-у је Наташа Игњатовић, начелница Одељења за праћење и надзор послова приватне безбедности, приватног обезбеђења и детективске делатности.Одговарала је ко може бити српски Шерлок Холмс, а ко доктор Вотсон.
“Да би агенција добила лиценцу од МУП-а, одговорно лице у агенцији мора имати високу школску спрему, држављанство Србије, да нема безбедносне сметње, као и да агенција има најмање два запослена детектива”, каже Наташа Игњатовић.
ЗАБОРАВИТЕ НА ПАРКИРАЊЕ НА САТ: Од понедељка креће НОВИ начин наплате!
Услови за добијање појединачне детективске лиценце су држављанство Србије, завршена најмање виша школа, лекарско уверење о психофизичкој способности, завршена обука, положен стручни испит и непостојање безбедносних сметњи.
АРКАН ДОБИО ЧИТУЉУ: Речи од којих ћете се НАЈЕЖИТИ (ФОТО)
Услови за обуку
Детектив не сме да прислушкује
Детектив прикупља информације од грађана по принципу добровољности, што подразумева пристанак грађанина на разговор. Приватним детективима је изричито забрањено прислушкивање, или стручно "тајно праћење и надзор комуникација", посебна доказна радња прописана по ЗКП-у коју државни органи смеју да примењују само по одобрењу суда.
Обуку, наводи, не морају да похађају бивши полицајци са најмање пет година радног стажа, судије, тужиоци и обавештајци, ниит они који су до дана ступања на снагу закона имали пет година радног искуства на детективским пословима.Реч је Закону о детективској делатности ступио на снагу 5. децембра 2013. године, чиме је та област правно регулисана после читавих 20 година, а надзор је поверен МУП-у.
Она каже да за детективску обуку влада велико интересовање. То нас нимало не изненађује, јер су чкиљење кроз шпијунку, вирење иза завесе и “чашу на зид, уво на чашу” традиционално у врху омиљених националних спортова.
ВАЖНО ЗА БЕОГРАЂАНЕ: Биће комуналаца и без службене униформе с ознакама
"Обука траје 80 часова, од којих 69 часова теоријске наставе, а 11 часова вежби. Полазници се упознају са свиме што ће им бити корисно у будућем послу, попут детективских техника, кривично-правне регулативе и криминалистичко-обавештајних послова. Обука кошта 25.000 динара по кандидату и уплаћује се у буџет Србије, а испит се полаже пред комисијом", каже Наташа Игњатовић.
ЧИМЕ СЕ БАВЕ ДЕТЕКТИВИ У СРБИЈИ?
Прва асоцијација на приватног детектива је ухођење и фотографисање прељубника на делу.
Пракса, како у Србији тако и у другим државама, показала је, међутим, да су од прељубе заступљенији случајеви решавања преваре осигурања, оштећења имовине и други послови.
Детективи раде првенствено на комерцијалним случајевима који им доносе више новца, јер су, као и сви приватни предузетници, превасходно заинтересовани за профит.
"Често прикупљају податке о несталима, бекству малолетника од куће, бекству дужника од поверилаца, људе који су преварили осигурање, оштетили туђу имовину, траже украдене ствари", каже Наташа Игњатовић.
Прва асоцијација на приватног детектива је ухођење и фотографисање прељубника на делу
Пракса, како у Србији тако и у другим државама, показала је, међутим, да су од прељубе заступљенији случајеви решавања преваре осигурања, оштећења имовине и други послови.
ФОТОГРАФИЈА ЗАПАЛИЛА ФЕЈС: Овако је један Црногорац прославио српску победу (ФОТО И ВИДЕО)
Детективи раде првенствено на комерцијалним случајевима који им доносе више новца, јер су, као и сви приватни предузетници, превасходно заинтересовани за профит.
"Често прикупљају податке о несталима, бекству малолетника од куће, бекству дужника од поверилаца, људе који су преварили осигурање, оштетили туђу имовину, траже украдене ствари", каже Наташа Игњатовић.У случајевима одбеглих дужника, детектив утврђује стварно пребивалиште траженог и да ли је његова имовина довољно вредна да се намири потраживање.
Клијенти детективима поваравају и осетљиве случајеве испитивања анонимних претњи, попут објављивања компромитујућег садржаја у медијима.
"Чести су случајеви детективске потраге за људима који који избегавају кривично гоњење. Важно је, међутим, истаћи да се то обавља по наруџби приватног наручиоца и да држава није делегирала своја овлашћења детективским агенцијама као, рецимо, у Америци, па у Србији нема ловаца на главе нити потерница 'traži се жив или мртав'", каже Наташа Игњатовић.
НАЈВЕЋУ ПАЖЊУ ПРИВУКАО ЈЕЗИВИ СМС: Моделсица очи у очи на суду са супругом
Неретко очајни родитељи ангажују детективе да пронађу децу побеглу од куће
"Када детектив пронађе малолетника, не може да га задржи већ о томе мора да обавести полицију, а уговорну обавезу према клијенту испунио је проналаском детета. У складу са законом, он има право да путем медија објави фотографију нестале особе или предмета, да нуди награде за добијање података, информација и доказа”, каже Наташа Игњатовић.
Чека нас фебруар какав нисмо имали од 1988. године - ЕВО И ЗАШТО!
Деца разведених су невине жртве ратова родитеља посвађаних на живот и смрт и њихових прљавих игара, па и ту тима посла за детективе, јер се догађа одузимање деце од бившег супружника коме је суд доделио старатељство или "остваривање забрањеног контакта са дететом".
ПРИВАТНИ ДЕТЕКТИВ НИЈЕ ПОЛИЦИЈСКИ ИНСПЕКТОР
Наташа Игњатовић каже да је веома важно истаћи разлику између полицијског инспектора и приватног детектива.
Полицијски инспектор је, подсећа, орган власти дужан да штити животе грађане и њихову личну и имовинску сигурност и поступа по Закону о полицији и процесним законима, попут Законика о кривичном поступку (ЗКП).
БОРЕ СЕ СА ОПАКОМ БОЛЕШЋУ, СА ОСМЕХОМ: Кад чујете Љиљину и Николину причу, заболеће вас срце!
Детективска делатност је, са друге стране, комерцијалног карактера, и обавља се на основу уговора са корисником.
Детектив прикупља податке и информације на захтев корисника и не може да примењује овлашћења и мере дозвољене полицији и другим државним органима, чији рад не сме да омета.
"Детектив има право да употреби физичку силу и оружје само у случају нужне одбране, а оружје може да набави као и сваки други грађанин, јер закон не предвиђа да детективска агенција има право да набави оружје. Дозволу за држање или ношење оружја такође добија ако испуни услове прописане за све гранађе", каже Наташа Игњатовић.Детектив мора да обавести полицију или тужилаштво чим сазна да је извршено кривично дело које се гони по службеној дужности.
ПИЈАНИ РУС СЕ ПРИМАКАО МЕДВЕДУ: Појео му руку до лакта (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
Полицијски и детективски посао веома су слични када је реч о прикупљању података и тражењу обавештења од грађана, разјаснила нам је на крају наша саговорница.