Чланице СБ подржале формирање Специјалног суда
ЊУЈОРК - Земље чланице Савета безбедности Уједињених нација подржале су формирање специјалног суда за ратне злочине почињене над Србима и неалбанцима на Косову и Метохији, а Русија је оценила да извештај специјалног тужиоца брише мит о правичности борбе ОВК.
Представник Руске Федерације напоменуо је, на седници СБ УН о Косову, да извештај тужиоца Клинта Вилијамсона пружа довољно доказа за процесуирање неких високорангираних лидера ОВК и истакао да одговорни за злочине морају бити кажњени без обзира на то какав положај заузимају.
Аустралија и Руанда изразиле су забринутост због проблема застрашивања сведока, на који је Вилијамсон указао у извештају представљеном 29. јула.
Чланице СБ позвале су косовске лидере да се што договоре о формирању владе и заложиле се за наставак дијалога на високом нивоу између Београда и Приштине.
Већина чланица похвалиле је изборе као успешне, са чим се није сложила Русија, подсетивши да је одзив био мањи од 45 одсто, а међу косовским Србима још и мањи.
Представници земаља изразили су подељена мишљења и о предлогу шефа косовске дипломатије Енвера Хоџаја за смањење присуства УНМИК-а. Русија је оценила да УНМИК остаје најважније међународно присуство на Косову и да му се морају обезбедити нужна средства, и осудила је "покушај подривања улоге" те мисије.
Аргентина је указала на важну улогу УН на Косову, уз неутралан став према ситуацији, док су Луксембург и Литванија оценили да присуство УНМИК-а треба да буде прилагођено "стабилним околностима". Луксембург и Аустралија су поручили да убиство припадника српске жандармерије код Мердара мора бити истражено.
Русија и Кина су поновиле да њихов став о поштовању суверенитета и територијалног интегритета Србије остаје непромењен, док је Велика Британија позвала оне чланице УН које још нису признале независност Косова да то учине.