Да ли Боко Харам гура Африку у (верски) рат?
Три бомбашка напада, четири насумична стрељања цивила у селима са најмање 380 погинулих, биланс је последњих седам дана терористичких дејстава радикалне организације Боко Харам, која од 2009. године настоји да оснује калифат између Сахела и Атлантика.
Група од 4000 до 5000 следбеника, непознатих извора финансирања, и базом у шуми величине Велике Британије, Боко Харам је данас “подстрекач најгорег насиља у Нигерији од грађанског рата у Бијафри од 1967. до 1970. године”, сматра Вал Сојинка, нигеријски писац и Нобеловац. Годинама усмерен на распиривање терора на северистоку Нигерије, Боко Харам је, након отмице скоро 300 тинејџерки средином априла, проширио дејство ка југу државе од 175 милиона становника.
Три најновија бомбашка удара изведена су у Маидугурију, Кадуни и престоници Абуџи, углавном на муслиманском северу земље. Готово истовремена, насумична, стрељања сељака догодила су се у централном делу Нигерије, где хришћани и муслимани одвајкада живе измешани.
Боко Харам је овог пута отишао корак даље. У јеку припрема за изборе 2015. године, џихадисти са разгранатим везама у Сахелу, Магребу, и на рогу Африке, најавили су ударе на циљеве дуж атланске обале Нигерије, првенствено у десетомилионском Лагосу на југозападу земље, али и по нафташким постројењима на хришћанском југоистоку водећег петроизвозника Африке.
Померање дејства Боко Харама и претње југу, поклапају се са обновљеним дејствима побуњеника већинског племена Иџав у нафтноносној делти.
Могући судар џихадиста Боко Харама и побуњеника са хришћанског југа Нигерије увелико је предмет дебате западних стратега и посматрача, преноси Политика.
“Уколико би Боко Харам успео у својим намерама, Африка би се нашла у стању готово општег рата, општег верског рата, и било би веома тешко зауставити ширење хаоса и анимозитета по целом свету. Европа, са текућим успоном странака које заговарају нетрпељивост према нехришћанским емигрантима, била би у посебној крхкој ситуацији уколико насиље Боко Харама не буде заустављено”, проценио је недавно Клуб младих Републиканске странке из Њујорка.
И док званична Абуџа и западни стратези за сада немају решење за обуздавање дејства Боко Харама, околне земље почеле су да подижу одбрану према Нигерији. Влада Камеруна је недавно распоредила више од 1.000 војника и десетине оклопних возила на граници са Нигеријом, након вести да је део руководства групе пребегао у ту западноафричку земљу. Истовремено, суседни Нигер затворио је границу према Нигерији. У међувремену је нигеријски предсеник Гудлак Џонатан објавио “тотални рат” тој организацији и распореди отрупе у 32 од 36 федералних јединица државе.
На наговор Француске и САД, пет држава западне Африке је прошлог месеца склопило том приликом војни савез ради борбе против Боко Харама. Недавни предлог Пекинга да помогне Абуџи у борби против џихадиста није разматран на париској али ни на потоњој међународној конференцији о Боко Хараму у Лондону.
Остаје да се види да ли ће афро-амерички самит у Вашингтону следећег месеца изнедрити нову стратегију у борби против терориста, којима је циљ оснивање провог нововековног калифата у Африци.