ДА ЛИ ЈЕ ЦИПРАС ПОГРЕШИО? Ево шта каже анкета рађена након његове оставке!
На предстојећим превременим изборима у Грчкој, Коалиција радикалних левих снага- Сириза Алексиса Ципраса имаће позицију најјаче партије.
Ипак већина бирача сматра да је Ципрас донео погрешну одлуку тражећи нови мандат, показују резултати данас објављене прве значајније анкете после његове оставке.
За Сиризу 23 одсто!
Сиризу је на изборима, најављеним за 20. септембар, спремно да подржи 23 одсто анкетираних, наводи се у истраживању јавног мњења компаније "ПроРата" објављеном у дневнику "Ефемерида тон Синдактон" (Syntakton).
На другом месту је конзервативна Нова демократија НД са 19,5 одсто поверења бирача, док су по популарности иза ње ултрадесна Златна зора Хриси авги са наклоношћу 6,5 одсто испитаника и Комунистичка партија Грчке, коју би подржало пет одсто гласача.
За Свегрчки социјалистички покрет ПАСОК гласало би 4,5 одсто, за Потами Реку четири одсто, док би за новоформирано Народно јединство Лаики енотита које се отцепило од Ципраса, 3,5 одсто, од укупно 1.000 анкетираних.
Преносећи анкету, РИА Новости наводи да Сириза губи популарност, и подсећа да је до потписивања трећег пакета кредитне помоћи та коалиција имала до 20 одсто више поверења од НД, а да је на изборима 25. јануара освојила 36 одсто гласова бирача.
Могући партнери Сиризе - Независни Грци, по анкети, неће прећи цензус од три одсто потребан за улазак у парламент, јер су добили тек два одсто поверења.
Према том истраживању, 64 одсто Грка верује да је Ципрас погрешио тражећи нови мандат, док 68 одсто сматра да Грчка треба да остане у зони еура по сваку цену, чак иако то подразумева даље рестриктивне мере.
"Одговори на ова два питања намећу закључак да би превремени избори могли да коштају бившег премијера и Сиризу", наводи грчки лист.
ЦИпрас дао оставку, изабран нови премијер!
Ципрас је 20. августа поднео оставку, након чега је председник Прокопис Павлопулос - како је предвиђено Уставом, тродневни мандат за формирање владе поверавао лидерима НД Вангелису Мејмаракису и Народног јединства Панајотису Лафазанису, али они нису успели да се договоре са другим странкама о формирању владе.
Није успео ни накнадни покушај Павлопулоса да формира владу националног јединства, због чега је место вршиоца дужности председника владе до превремених парламентарних избора поверено председници Врховног суда Василики Тану-Христофилу (65), првој жени на месту премијера у Грчкој.
По Уставу, председнику једног од три највиша суда у Грчкој поверава се мандат за вођење прелазне владе, а челна места два суда била су упражњена, известила је агенција АНА.
Тану-Христофилу синоћ је положила заклетву и преузела дужност од Ципраса.
Ципрас је током сусрета који је трајао близу сат времена рекао да ће учинити све да избори протекну у цивилизованој атмосфери, док је нова премијерка рекла да је главна улога владе спровођење поштених избора, али да ће морати да се бави и кључним питањима, као што је мигрантска криза.
Према изворима грчке новинске агенције, нова влада имаће 22 члана, од којих ће министар финансија бити Јоргос Хулијаракис, привреде Никос Христодулакис, спољних послова Петрос Миливијатис, одбране Јоанис Јангос унутрашњих послова Антонис Манитакис, а министар за рад Димитрис Мустакаса.