ДА ЛИ НАМ СЕ СПРЕМА НУКЛЕАРНИ РАТ? Тензије на врхунцу - НАТО се наоружава, Русија спрема одговор
Москва у домету ракета из базе у Румунији, Русија спрема одговор
Европске чланице НАТО први пут након десет година повећавају издвајања за одбрану, рекао је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг.
Он је додао да се НАТО суочава са више претњи и безбедносних изазова него претходне генерације.
Прошле године европски савезници издвојили су 253 милијарде долара за одбрану, готово упола мање него што су то учиниле САД које су одбрани намениле 618 милијарди.
ЗБОГ РУСИЈЕ И КИНЕ: Америка "оживљава" свој најсмртоноснији БОРБЕНИ АВИОН
О коликим средствима ће се ове године радити још се тачно не зна, али балтичке државе које се граниче са Русијом најавиле су значајна повећања. Летонија готово 60 одсто, Литванија 35 одсто, а Естонија и Пољска ће повећати војни буџет за девет посто. И Велика Британија ће издвојити више за своју војску.
- Пред нама је још дуг пут, али оно са циме сада располажемо је далеко боља слика него ранијих година - оценио је Столтенберг, преноси Радио Слободна Европа.
САД: Пјонгјанг да прекине са изазивањем тензија у региону
Он је најавио да ће се на самиту НАТО 8. и 9. јула у Варшави одлучити колико ће тачно додатних војника бити распоређено на источном боку Алијансе, као и њихова локација.
Пројектили до Москве
Саме ракете, СМ-3 Блоцк 1Б, имају максимални домет од 700 километара, могу досегнути висину од 500 километара, док је цена једне око 10 милиона долара, а планира се да их у бази буде 52. Намењене су пресретању балистичких пројектила кратког и средњег домета у средњој фази лета балистичке путање, изван атмосфере. Интерконтиненталне пројектиле (ИЦБМ-ове) не могу пресретати јер њихов далеко већи домет значи да имају много већу висину путање.
Осим противбалистичке одбране, СМ-3 се могу користити и у противсателитској улози: пре осам година успешно је уништен оштећени сателит у ниској орбити.
За смештај и лансирање ракета користе се стандардни Марк 41 вертикални лансирни силоси с бродова, у варијанти стрике, односно ударне дужине. Та верзија је довољно дуга да осим ракета СМ-3 прихвати и СМ-6 које служе противваздушној одбрани.
Занимљиво је да је ударна дужина једина која може прихватити и крстареће пројектиле БГМ-109 Томахавк, који имају домет од око 2.500 километара. То је довољно да се из Девеселуа досегне дубоко у Русију, све до Москве.
На реакцију из Москве се није требало дуго чекати, преноси РСЕ наводећи изјаву заменика шефа руске дипломатије
Алексеја Мешкова да ће Русија одговорити на снажније војно присутво Алијансе у близини руских граница.
- Морамо под контролом имати безбедност наше државе - рекао је Мешков не прецизирајући руске планове.
РАСТЕ НАПЕТОСТ! Северна Кореја ОПЕТ лансирала балистичку ракету! (ФОТО)
Москва је такође изразила незадовољство због стављања у функцију америчког противракетног одбрамбеног штита у Румунији и почетка градње у Пољској јер сматра да је уперен против Русије.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг прошлог четвртка је прогласио оперативном прву базу НАТО противракетног одбрамбеног система. Она је смештена у бившој бази Девеселу румунског ратног ваздухопловства, која је била затворена од 2002.
РАСТЕ НАПЕТОСТ ИЗМЕЂУ КИНЕ И САД: Пекинг шаље подморнице у патролу по Тихом океану!
Тиме је Румунија постала домаћин за сада једине копнене ракетне базе противракетног штита.
Друга база, опремљена једнако као и Девеселу, требала би да постане оперативна у пољском Редзикову 2018., на обали Балтичког мора, а радови на тој инсталацији почели су прошлог петка.
Трећа инсталација се пак налази на југоистоку Турске, али за разлику од локација у Европи, тамо је само радар AN/SPY-1D. Команда противракетног штита се пак налази у америчкој ваздухопловној бази Рамстеин у Немачкој.
Поморску компоненту чине амерички разарачи опремљени противбалистичком варијантом борбеног система Аегис. Реч је о бродовима Доналд Кук, Рос, Портер и Царни, који припадају првој серији класе Arleigh Бурке, а сва четири су током 2012. и 2013. опремљена противбалистичком варијантом система "Аегис" и ракетама РИМ-161 Стандард 3, или краће СМ-3.
(МАПА) КРВАВА БИТКА ЗА ФАЛУЏУ: Џихадисти ИС губе једно од последњих уточишта у Ираку (ВИДЕО-ФОТО)
Русија је на проглашење оперативности негативно реаговала јер сматра да је ракетни штит усмерен против ње, те да директно угрожава њену сигурност.
Могућ нуклеарни рат?
Пензионисани британски генерал Сер Ричард Ширеф, који је био заменик врховног команданта НАТО пакта у Европи између 2011. и 2014. године, упозорио је да НАТО ризикује могућност нуклеарног рата с Русијом у року године дана уколико не ојача своје одбрамбене способности у балтичким државама.
Он је тезу изнео у својој књизи "2017: Рат с Русијом" - иако је реч о делу фикције, пензионисани генерал је за BBC 4 рекао како су догађаји описани у књизи врло могући, пише Индепендент.
ПАНИКА У БЕЛОЈ КУЋИ: Затворена због сумњивог пакета, унутра и Обама!
По његовом мишљењу, руски напад на балтичке државе је врло могућ те би западне силе морале хитно предузети нешто по том питању како би избегле потенцијалну катастрофу.
- Чињеница је да би због руског везивања нуклеарног оружја уз сваки аспект њихових одбрамбених способности ово био нуклеарни рат - казао је Ширеф за BBC.
- О председнику Путину морамо судити по његовим делима, а не речима. Напао је Грузију, напао је Крим, напао је Украјину. Извукао се сваки пут када је употребио војну снагу. Стога је у време тензија напад на балтичке државе итекако могућ - сматра британски генерал.
РУСКИ АНАЛИТИЧАР: САД имају велике планове за Балкан, Косово постаје део РАКЕТНОГ ШТИТА
Ако се тако нешто догоди, чланице НАТО пакта би по члану 5 оснивачког споразума алијансе морале скочити у одбрану својих савезница.