Да ли смо заиста сви Шарли?
ЛОНДОН - Слоган "Ја сам Шарли" (Је суис Charlie), постао је глобални позив на солидарност након најтежег терористичког напада у Француској у протеклих пола века. Међутим, да ли је то заиста тако?
Слоган се нашао на плакатима, исписан на графитима и подељен милионима пута посредством друштвених мрежа, након напада на сатирични недељник "Шарли Ебдо", у коме је 12 људи изгубило живот, пренео је АП.
Неки су међутим убрзо одговорили: "Ја нисам Шарли" (Је не суис пас Chalie), с обзиром да је трагедија подстакла дебату о слободи говора и њеним границама, и да ли право на критику, која може за неког да буде увредљива, треба увек користити.
Јеан-Марие Ле Пен: "мои, је суис дéсолé, је не суис пас Charlie" https://t.co/mAXZDaR0ZN pic.twitter.com/qYGFYbglJ0
— БФМТВ (@BFMTV) January 10, 2015
Група Индекс о цензури објавила је на Интернету избор цртежа "Шарли Ебдоа" и позвала друге медије да исто учине "како би показали да страху не треба допустити да угуши слободу изражавања". Неке новине и листови објавили су карикатуре пророка Мухамеда, али многи, посебно у САД и Британији, нису, наводећи да се тиме крши уређивачка политика против свесног вређања појединаца.
Агенција Асошијетед преш одлучила је да не објави цртеже уз образложење да настоји да не буде посредник у преношењу "слика или дела усмерених на подсмевање или провокацију људи на основу вере, расе или сексуалне орјентације".
"Иако објављујемо многе фотографије које су политички или социјално провокативне, постоје подручја која су на ивици говора и дела мржње где осећамо да треба бити опрезан", навела је америчка агенција.
Уредник британског "Гардијана" Алан Русбриџер изјавио је да тај лист "у потпуности брани етику и вредности ''Шарли Ебдоа'' и право на критику на начин на који је износе". Он је, међутим, додао да постоје неке карикатуре, које су "веома увредљиве и које 'Гардијан' ни у нормалним околностима не би објавио" и да би било погрешно мењати ту политику као одговор на тероризам.
Неки који су осудили убиства, користили су на Твитеру реченицу "Ја нисам Шарли" како би изразили нелагодност због цртежа које сматрају увредљивим, запаљивим и понекад расистичким.
"Шарли ебдо" је једном приликом приказао министарку тамне пути као мајмуна, а у 2012, у јеку протеста због антимуслиманског филма објавио цртеже Мухамеда нагог и у понижавајућим позама, подсетио је АП.
У јеку жусте дебате, неки муслимани, писали су на Твитеру под слоганом "Ја сам Ахмед" (Је суис Ахмед), како би одали почаст Ахмеду Мерабету, муслиманском полицајцу кога су убили нападачи.
Пондер ! #JeSuisAhmed #SkyPollNo pic.twitter.com/K3tk6i8UPj
— Muhammad Qadri (@mqadri111) January 8, 2015
Док се дебата о слободи говора распламсава, једна ствар је јасна, "Шарли ебдо" није ућуткан, истакла је америчка агенција.
Ново издање "Шарли ебдоа" имаће тираж од милион примерака.
Погледајте још: