СТРАХ ОД БОЛЕСТИ РАЗЛОГ БЕЖАЊА? Проглашена епидемија туларемије на КиМ!
ПРИШТИНА - Косовски институт за јавно здравље прогласио је данас епидемију туларемије на територији покрајине.
"Комитет за превенцију инфективних болести при Министарству здравља данас је прогласио епидемију туларемије на Косову. Активиране су све екипе на терену како би се предупредили нови случајеви болести", наведено је у саопштењу.
Институту је од 1. јануара до 10. фебруара пријављено 206 случајева туларемије.
Од 1999. године до данас забележено је 1.469 случајева туларемије, углавном спорадичних, саопштио је Завод. Туларемија је ендемична болест на територији Косова од 1999-2001. године, када су и забележени оболели од ове заразне болести.
Туларемија је примарно болест дивљих животиња, првенствено глодара (зечеви, кунићи, веверице, мишеви, пацови). Од дивљих животиња болест се може пренети на домаће животиње (овце, говеда, коњи, пси, мачке, живина). човек се зарази директним контактом са оболелом животињом као и индиректно путем контаминиране хране, воде, инхалацијом прашине и трансмисивим путем. Пренос болести са човека на човек није могућ. У зависности од врсте додира, туларемија може да проузрокује чиреве на кожи, натекле и болне лимфне жлезде, упалу очију, упалу грла, гризлице у устима, или болест сличну упали плућа.
"До сада нема ни једног смртног случаја од ове болести", наведено је у саопштењу.
Највећи број оболелих је на централном Косову, док је у другим деловима покрајине број оболелих мањи. Болест је регистрована у 19 општина. Највише оболелих је из општина Вучитрн, Обилић и Србица, док је најмање оболелих у општинама Призрен и Сува река.
Највише случајева заразе има у централним и источним деловима Косова, у 19 општина са 88 жаришта, саопштио је Завод.
"Болест се преноси путем изворске бунарске воде и неадекватно чуваном храном, као и контактом са контаминираним намирницама", наводи се у саопштењу и позива становништво да обрати пажњу на ова упозорења о начину преноса заразе.
У ране симптоме обично спадају: нагла температура, језа, главобоља, болови у мишићима, болови у зглобовима, суви кашаљ и прогресивна слабост. Запалење плућа се може јавити као компликација код свих врста заразе и захтева брзо постављање дијагнозе и посебно лечење да би се спречила смрт.