Да ли знате ЗАШТО људи из БиХ одлазе на ратишта у Сирију и Ирак?
САРАЈЕВО - Већина држављана Босне и Херцеговине који одлазе на ратишта у Сирији и Ираку сматрају да тиме остварује верске налоге, а по повратку у земљу намећу се као нови ауторитети и узор младима, показала је студија "Зов рата у Сирији и босанскохерцеговачки контигент страних бораца".
Аутори студије су професор на сарајевском Факултету политичких наука Владо Азиновић и исламски теолог и публициста Мухамед Јусић и то је први озбиљан покушај анализе одлазака држављана БиХ у борбу на страни терористичких група, попут Исламске државе.
Иако се говори о око 300 таквих особа из БиХ, аутори истичу како је то немогуће утврдити са сигурношћу.
Према подацима до којих су дошли истраживањем, као и кроз отворене и поверљиве изворе, у Сирију и Ирак из БиХ је отишло 156 мушкараца, 36 жена и 25 деце од краја 2012. до краја 2014. године.
Од тога се до почетка 2015. вратило 48 мушкараца и три жене, а 26 мушкараца је погинуло на сиријским и ирачким ратиштима, преноси Хина делове студије објављене данас у Сарајеву.
Борци са полицијским досијеом
Најмање 20 одсто бораца пореклом из БиХ живи и ради у земљама западне Европе или САД-у, док готово трећина има полицијски досије због различитих кривичних дела из прошлости.
У почетку су, показује између осталог истраживање, добровољци из БиХ у Сирији остајали просечно два месеца да би се то поступно продужавало, а аутори закључују да се већина ни неће вратити у БиХ, или у државе у којима су раније живели.
Локална заједница истомишљеника
Уз верску мотивацију, одлазак на страна ратишта подстакнут је економским и социјалним чиниоцима, а уз верске ауторитете који утичу на доношење таквих одлука битну улогу има интеракција у локалној заједници истомишљеника, као и комуникација путем друштвених мрежа...
БиХ, наведено је, нема алате за процену стварног безбедносног ризика који би могли да представљају повратници са сиријског и ирачког ратишта.
Репресија и криминализација таквог деловања могу бити тек један од одговора, али он мора бити знатно шири и заснивати се на активностима од породица, школа и медија, до невладиних организација које морају да подстичу прихватање универзалних вредности, закључују аутори студије.
Прочитајте и:
- ПРЕВРЋЕ СЕ У НОВОМ ГРОБУ: Урнебесна сахрана "великоалбанског хероја"
- СЛУЧАЈ "ТАКОЗВАНА ДРЖАВА КОСОВО": Тајни нарко-пројекат од 3 милијарде долара!
- МОНСТРУОЗНИ ОТАЦ ИЗ БОСНЕ: Продао рођену ћерку, а онда су је СИЛОВАЛИ И ТЕРАЛИ ДА ПРОСИ!
- УХАПШЕН НАСЕР ОРИЋ, ратни командант бошњачких снага у Сребреници!
- ОТКРИВЕН ЏИХАДИСТА: Подгоричанин претио Србима клањем (ВИДЕО)