Ђаци све заинтересованији за занате у нади да ће лакше наћи посао
Све више свршених основаца опредељује се за занате, и то искључиво оне за које се надају да ће им после средње школе донети посао. С друге стране, многи занатски смерови остали су непопуњени, посебно у грађевинској струци.
Мале квоте
Исти је случај и са Школом за негу лепоте, где је био велики број заинтересованих за занимање фризера. Према речима будуће ученице ове школе око смера за мушког фризера девојчице су се практично отимале.
''To је образовни профил који нам сутра гарантује запослење и због тога је велика навала. Чини ми се да је лакше бити мушки фризер него женски, па сам се тиме водила при одабиру смера'', каже она.
Организатор наставе у овој школи Месуд Чустовић каже да је велика штета што је Министарство просвете снизило уписне квоте за смер педикир-маникир.
''Уписујемо свега 30 ученика, а то је мало с обзиром на то да је интересовање огромно'', сматра Чустовић.
С друге стране, стручне школе попут Техноарта, Техничке и Грађевинске школе остале су без ђака у клупама, пише ''Информер''.
Велика конкуренција
Помоћник министра просвете Зоран Костић изјавио је да је на нивоу Србије у гимназијама остало 1.035 слободних места, што је око седам процената од предвиђених гимназијских квота.
''У медицинским школама од 12 до 14 ученикаконкурисало је на једно место, а у електротехници и ваздухопловству од 10 до 12 кандидата борило се за једно место'', каже Костић.