ДАЧИЋ: Хрватска, БиХ и Србија су централни троугао, нико четврти НИЈЕ ПОТРЕБАН!
Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија су централни троугао у овом тренутку балканске политике, изјавио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић и додао да мисли да у том троуглу нико четврти није потребан.
Дачић је у интервјуу за Анадолију рекао да би лидери три земље отворена питања решавала најбоље сами без било чијег мешања са стране.
- Србија жели политичку стабилност у региону, разговоре и дијалог, те да гледа у будућност, при томе неће мењати своју политику и реторику и неће дозволити да је било ко понижава - рекао је Дачић у одговору на питање о актуелној полемици између политичара у Босни и Херцеговини и Србији о питању обележавања годишњице геноцида у Сребреници.
ДАЧИЋ: Запрепашћен сам неодговорношћу десничара према грађанима Србије
Дачић је истакао да је Влада Србије, како је рекао, сви ми, уложили много у политичку стабилност у региону.
- Покренули смо и дијалог са Приштином, Вучић је био у Сребреници, тамо је замало избегао убиство, а до дана данашњег нико није саопштио ни ко га је напао, нити ко је то организовао - рекао је министар.
Подсетио је и да је свет поздравио одлуку премијера Вучића да прошле године присуствује обележавању годишњице у Сребреници, те додао да је Србија донирала Сребреници одређена средства, "не да би, како они кажу, купила неку њихову наклоност, него да би помогла развој тог краја".
- Цео свет је поздравио такве кораке, а начелник општине Сребреница, очигледно у договору са Бакиром Изетбеговићем и делом бошњачких политичара, намерно држи ратно-хушкачку реторику, која неда да се води политика помирења, него нас стално враћа у конфликте из прошлости. Ми смо отворени за разговоре, али Србију нико понижавати неће - поручио је Дачић.
ДАЧИЋ О БРЕГЗИТУ: Одлука у Британији нема везе са политичким путем Србије
Говорећи о Предлогу резолуције о Сребреници упућене Народној скупштини Србије, коју су предложиле посланичке групе ЛДП-СДА Санџака и ЛСВ-Зелена странка, Дачић је истакао да је српски парламент једини, у којем седе представници свих народа бивше Југославије, који је осудио злочине над неким другим народом.
- Када Парламент БиХ, Хрватске и други усвоје било који документ у којем се осуђује злочин против Срба, онда може неко евентуално нешто да нам приговори. Ми смо ту резолуцију или декларацију донели, позивајући се и на пресуду Међународног суда правде. А то што су неки посланици предложили сада, знате, оно што није прошло у Савету безбедности Уједнињених нација, па не очекујете ваљда да ће проћи у Скупштини Србије - рекао је он.