Дачић: Међународно право и дијалог за решавање криза
ЊУЈОРК - Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је у седишту УН нација у Њујорку да се Србија од почетка украјинске кризе залагала за поштовање међународног права утемељеног на Повељи УН и дијалогу као једином начину мирног решавања криза.
"Делимо оцену да криза у Украјини представља велики изазов за европску безбедност и доводи у питање сам концепт заснован на темељним политичким документима као што су Хелсиншки финални документ, Париска повеља за нову Европу из 1990. године и Истанбулска повеља за европску безбедност из 1999. године", рекао је Дачић у говору на Министарском састанку на маргинама 69. заседања Генералне скупштине УН "Украјинска криза, ОЕБС и будућност европске безбедности".
Идеја која је негована деценијама, кроз заједнички дух и акцију у оквиру КЕБС-а и ОЕБС, подривена је растућим неповерењем уместо да доведе до очекиваног заједничког напора држава учесница за доградњом оствареног, навео је Дачић, саопштило је Министарство спољних послова.
Србија је, како је подсетио, поздравила Споразум о прекиду ватре постигнутом у Минску у оквиру Трилатералне Контакт групе и изразила наду да ће он означити почетак мировног процеса који не само да ће решити тренутну кризу у Украјини, него дати подстицај за обнову свеобухватаног дијалога о европској безбедности.
Овај процес и решавање кризе у Украјини треба, према његовим речима, посматрати у ширем контексту, што ће резултирати смањивањем могућности да се овакве кризе понављају у региону ОЕБС-а у будућности. Да би се то постигло, државе учеснице треба да раде на обнови консензуса о европској безбедности, прво и пре свега потврђујући основне норме, принципе и обавезе ОЕБС и њихову пуну примену у доброј вери, додао је Дачић.
Дачић је оценио да је у протекле четири деценије, ОЕБС еволуирао у позитивном правцу и да се организација "систематски развила у флексибилни и софистицирани механизам за ефикасно деловање у свим фазама сукоба, нарочито у погледу раног упозоравања и раног реаговања".
"Верујемо да ОЕБС као највећа регионална организација има велику улогу у спречавању и решавању сукоба, а да његове специфичне потенцијале треба максимално искористити у сарадњи са другим међународним организацијама, посебно УН, сходно Поглављу VIII Повеље, које представља добар оквир за продубљивање сарадње", навео је Дачић.
Погледајте још: Дачић и Буркхалтер о улози ОЕБСА о кризи у Украјини и Дачић са страним званичницима у Њујорку.