Дачић: Кад се деле паре нисмо део ЕУ, а кад се деле избеглице - јесмо
Влада није разматрала могућност да Србија постане прихватни центар за избеглице, изјавио је први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и додао да Србија не може сама да се бори са избегличком кризом, већ очекује од Европске уније да донесе заједничку платформу за решавање тог проблема.
"Не кажем да не желимо коректан однос према мигрантима и избеглицама, али то су и мигранти и избеглице и за доношење таквих одлука морате у виду имати многе факторе, па и геостратешке и геополитичке. Зато у овом тренутку ми нисмо о томе разговарали", рекао је Дачић на конференцији за новинаре.
Он је додао да Брисел примењује двоструке стандарде према Србији, јер од ње тражи да направи Акциони план за решавање избегличке кризе који нема ни сама Европска унија.
"Када се деле паре, онда нисмо део ЕУ, а када се деле избеглице, онда јесмо", поручио је Дачић.
Шта ће Србија радити ако Мађарска затвори границе?
На питање шта ће Србија урадити уколико Мађарска затвори границе, као што је најавила, шеф српске дипломатије рекао је да се Србија налази укљештена између групе земаља ЕУ и Македоније, која је најавила да ће подићи ограду, али да неће посезати за антимиграционом политиком. "Предлог да се избеглице сатерају у Србију за нас је неприхватљив, а ми позивамо ЕУ да направи заједничку политику", рекао је Дачић.
Он је нагласио да Србија не може да плаћа цену непостојања такве заједничке политике и да би центре за прихватање избеглица требало изградити у ЕУ када већ, како је рекао, они тамо желе да остану.
Дачић се, том приликом, осврнуо на јучерашње податке који показују да је више од 120.000 особа прешло преко територије Србије, али је само њих 500 тражило азил што, како је навео, показује да немају намеру да се задрже у Србији већ само да прођу кроз њу.
Он је поновио да се Србија поноси што има цивилизацијски однос према избеглицама иако још није решено питање 44.000 избеглица из Хрватске и Босне и Херцеговине, као и 220.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије.
"Поред тога, Србија је показала цивилизацијски однос према људима који нису криви за свој положај, који се не налазе у транзиту преко наше земље због криминалних радњи и тероризма, већ зато што траже пут ка бољем животу", нагласио је Дачић и најавио да ће Србију 9. септембра посетити председавајући Савета министара ЕУ и министар спољних послова Луксембруга Жан Аселборн који ће, том приликом, обићи избеглице.