Дачић: Одговор на кризу у најмању руку незадовољавајући
ВАРШАВА - Српски министар спољних послова и председавајући ОЕБС Ивица Дачић апеловао је на Европу да не заборави на људска права и хуманитарне аспекте у решавању избегличке кризе, наводећи да досадашњи одговор у најмању руку није био на задовољавајућем нивоу.
Дачић је, на отварању годишње конференције ОЕБС-а о људским правима и демократији у Варшави, рекао да се Европа суочава са изузетно озбиљном мигрантском кризом, али да подизање ограда, затварање граница и прекомерна употреба силе према људима који беже од конфликта није у складу са обавезама о поштовању људских права које су преузеле државе ОЕБС-а, међународним нормама и стандардима.
Србија, додао је, спада у земље које су погођене огромним таласом избеглица из ратом захваћених подручја и чини све да пружи адекватан одговор на актуелну кризу.
“У време када хиљаде људи ризикују животе напуштајући своје земље погођене конфликтима у суседству простора ОЕБС, не смемо да заборавимо на људска права и хуманитарне аспекте мигрантске кризе”, нагласио је Дачић.
Како је рекао, требало би да се залажемо за поштовање људских права свих, имајући у виду да су она у време сукоба и криза највише погођена.
Ситуација око Украјине озбиљна претња
Дачић је рекао и да је ситуација у и око Украјине и даље представља озбиљну претњу европској безбедности.
Он је додао да је ОЕБС током целе године чинио све што може за подршку споразуму из Минска како би се прекинула непријатељства и усмерио политички процес.
Дачић је навео да је отворена и дебата о томе како отклонити структурну штету коју је криза у Украјини причинила европском безбедносном систему и додао да се нада да ће до Министарског савета у Београду у децембру бити створена јаснија слика о приступу за успостављање поверења у оквиру ОЕБС.
Српски министар је рекао да Србија, током председавања ОЕБС-у, наставља да буде посвећена даљем унапређењу и повећању нивоа испуњавања обавеза ОЕБС, те да је посебна пажња посвећена владавини права, слободи изражавања и медија, укључујући безбедност новинара, слободу окупљања, јачање толеранције и недискриминације.
Министар је подсетио и да се 3. и 4. децембра у Београду одржава Министарски савет ОЕБС чији је циљ усвајање садржајних одлука.