Дан Етнографског музеја обележавају две изложбе
Изложбама "Где сви ћуте оне говоре" кустоса Етнографског музеја Мирослава Митровића и "Пламен код огњишта" мајстора израде гусала Слободана Бендераћа сутра ће бити обележен Дан те установе од националног значаја.
Посетиоци ће моћи у оквиру пет целина да виде одабир од 50ак гусала из збирке од око 136 експоната из Етнографског музеја.
"Прва целина се односи на 19. век, на време правог гусларства, односно време Вука и Његоша, Тешана Подруговића, Филипа, главних Вукових казивача", објаснио је Митровић Танјугу.
Друга целина односи на Први светски рат и чине је "веома необичне гусле. Гусле које су ношене на Солунски фронт, пошто су их војници носили уз потребну опрему и посебно су значајне", напоменуо је он.
"Гусле из тог сегмента су као ехо 19. века", био је сликовит кустос. Он је објаснио да имају само четири или пет из тог периода од којих је једне направио војник инвалид од војничког шлема 1917. године у Бизерти, Тунису.
Митровић је међутим напоменуо да се оне тренутно налазе у Музеју српске куће на Крфу и да није сигуран да ће стићи у Србију до отварања изложбе, због проблема са транспортом, али ће сигурно бити изложене током трајања поставке.
Следећу целину чине гусле израђене између два рата и њих има доста, а као посебна и необична целина су оне које се не могу ставити у одређени историјски део, али имају неку вредност.
"Те гусле су занимљиве или по материјалу од кога зу израђене, као што је тиква, али и оне које су ишаране киселином. Врло су необичне, занимљиве и лепе", оценио је он.
Биће изложен и примерак који је урадио мајстор из Мојковца, а које изгледају као иконостас. "Те гусле су велике са ликовима Зевса и Хере, али и свих ликова из наше историје, Бодлера, Шекспира, Гетеа... и чине посебан сегмент", каже Митровић.
Кустос је објаснио да је назив изложбе епски стих са поруком "јер су гусле као новинари, оне су обавеставале народ о томе шта се догађа".
Погледајте и:
Посетите земље са најкреативнијим уметничким делима
Чарли Чаплин добија музеј у Швајцарској
Током трајања изложе, до 16. новембра, биће организовано више пратећих програма, међу којима је и проглшење најквалитетнијих, најлепших или са најбољим ликовним решењима гусала са конкурса за израду тог инструмента на тему Првог светског рата.Те гусле ће откупити Етнографски музеј и уврстити у своју колекцију.
Биће организована и радионица за израду гусала на којој ће заинтересовани моћи да сазнају како се дрво за израду формира, копа... или пак да науче како се свирају.
У оквиру пратећег програма Митровић је најавио и вече епске песме, гусларске вечери, вецери жене гуслари и деца гуслари, али и трибине посвећене разним темама као што су "Гусле и естрада" или "Гусле и политика".