ДАН СЕЋАЊА: Обележена 71. годишњица пробоја Сремског фронта (ФОТО)
Полагањем венаца и одавањем државних и војних почасти данас је у спомен комплексу Сремски фронт у Адашевцима код Шида обележена 71 година од пробоја Сремског фронта, а министар Александар Вулин поручио је да су само слободни народи срећни, успешни и развијени.
Вулин је окупљенима поручио да само слободан народ може да ствара добру и честиту државу, те да само слободни људи рађају слободне људе.
- Нема богатог и срећног роба, само слободни људи стварају слободне људе. Ово су овде потомци слободних људи - горостаса и нећемо никад бити од њих мањи - рекао је Вулин.
Он је навео да се пре 71 годину на том месту наш народ, Србија, уписала на страну победника.
- Пре 71 годину овде, под овим небом, на овом парчету земље, 13.000 најбољих, најлепших и најхрабријих положили су своје животе да бисмо ви и ја данас овде могли да стојимо, без страха и стида. Више од тога нико не може да учини, нити да да већи поклон - рекао је Вулин.
Како је навео, њихова жртва је толико велика да само њихови потомци могу да је учине малом.
- И зато кад слушамо како је дошло време да се историја мења, да се међу победнике упишу они који су били поражени, да се у слободу упишу они од којих је слобода изборена, онда знамо зашто смо данас овде и да нећемо дозволити да буде промењена ни овде ни нигде друго - рекао је Вулин.
Вулин је истакао да не може на исто место и онај од кога је Београд ослобођен и ослободилац Београда, те да нема места за рехабилитацију Недића.
- Данас овде са нама стоје представници славних великих сила са којима смо извојевали победу. Хоћемо ли њима објашњавати да се заправо историја мења - рекао је Вулин.
Он је навео да често слушамо како се говори да је фашизам велико зло, да су стратишта велика и страшна, али да у таквим реченицама не може да стоји "али" јер је историја таква каква је била.
- Победници се знају, поражени се знају, жртве се знају и не могу се стављати заједно - рекао је Вулин.
Церемонији, поред представника Владе и Војске Србије, присуствовали су учесници те велике битке, дипломатски представници земаља чије су трупе учествовале у борбама на Сремском фронту, представници удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и грађани.
Пуних 175 дана, од 21. октобра 1944. до 12. априла 1945. године, вођена је битка у којој је са обе стране учествовало око 250.000 војника. Уз јединице Југословенске армије учествовале су и трупе Црвене и бугарске Народне армије, као и бригада "Италија".
У тешким и крвавим борбама, на снегу и ветру, погинуло је око 13.500 југословенских војника, углавном младића из Србије и Црне Горе, 1.100 припадника Црвене армије, 630 припадника бугарске Народне армије и 163 Италијана из састава југословенских јединица.
На страни непријатеља погинуло је око 30.000 војника.