ДАНАС ЈЕ ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК: Ево шта ОБАВЕЗНО треба да се уради!
Први дан након Васкрса, великог хришћанског празника.
Васкршњи празници трају три дана. Први дан који долази након Васкрса је Васкрсни понедељак, и тада се настављају гозбе и весеља, на коме се угошћавају комшије, пријатељи, рођаци, кумови...
Васкрсни понедељак означава први дан после Христовог устајања из гроба.
У недељу рано, пре зоре, Марија Магдалена, Марија Јаковљева, Саломија и неке друге жене пошле су са спремљеним миром на Христов гроб. Велики камен којим је Христов гроб био затворен одваљен је, а гроб празан!
СВЕТКУЈТЕ КАКО ТРЕБА: Ово су најчешће грешке које правимо док славимо крсну славу!
На камену је седео анђео Господњи, са лицем као муња и оделом белим као снег. Стражари војници су укочени од страха. Анђео благовести је рекао мироносицама: “Не бојте се, јер знам да Исуса распетога тражите”.
Он им је рекао да ту вест пронесу народом, и да то што пре објаве ученицима његовим да је васкрсао. Жене крећу, а у исто време збуњени војници, стражари трче у град да обавесте јеврејске главаре о оном што су видели.
Радују се људи, радује се сва природа! Христос је васкрсао, ђаво и смрт су побеђени! Својим чудесним васкрсењем Господ Исус Христос отворио је и нама пут у живот вечни, отворио пут ка коначном васкрсењу мртвих у последњи дан, дан Његовог другог доласка.
У НЕДОУМИЦИ СТЕ? "Васкрсе" или "воскресе"? Овако се правилно честита Ускрс. Или Васкрс?
Наставите да славите, поделите радост са најближима!
Дакле, на Васкрсни понедељак се настављају гозбе и весеља, наставља се хришћанска радост.
То је заправо једна једина ствар, коју прави и искрени верници никако не би смели да забораве да ураде на овај дан. Дакле, да наставе да се веселе и ту радост поделе са најближима. Према народном веровању, они који се оглуше о ово једноставно “правило” пркосе Богу и Христосу и неће им ићи у животу “како треба”.
Знате ли како се зове ПРВО офарбано васкршње јаје и зашто МОРА БИТИ ЦРВЕНО?
То је време када се окупља родбина и из удаљенијих крајева. У многим местима се организују литије, укључујући и манастир Хиландар.
Тамо, рано изјутра, по завршеној служби у храму, монаси излазе из манастирске порте, носећи црквене предмете, на челу са иконом Богородице Тројеручице. Крећући се лаганим ходом у поворци, поју сво време тропаре Богородици и обилазе места: Крст цара Душана, спомен место Богородици подигнуто на месту где је угинула мазга која је донела икону Богородице Тројеручице из Јерусалима, костурницу где се чувају кости упокојених монаха, а онда се враћају у манастир и поново улазе у храм.