ДЕБЛОКАДА ПРЕГОВОРА - Хан: Нашли смо решење, формална одлука наредне седмице
Европски комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан изјавио је данас да је са Хрватском нађено решење за отварање поглавља 23 у преговорима са Србијом, и истакао да формалну одлуку очекује следеће седмице, а отварање поглавља - до краја јуна.
Европски комесар је рекао да је са Хрватском постигнуто политичко решење о питању отварања поглавља 23 у преговорима Србије са ЕУ.
КРАЈ РАМПЕ ЗА СРБИЈУ! Ковач: Ствари се крећу у добром правцу
- Нашли смо решење синоћ. Очекујемо следеће недеље формалну одлуку о отварању поглавља 23 са Србијом - изјавио је Хан на питање новинара Танјуга у Бриселу.
ДАЛА САГЛАСНОСТ: Хрватска одблокирала преговоре Србије са ЕУ
Комесар Хан је објаснио да је Хрватска "имала забринутости", од којих су неке већ биле разјашњеје претходних седмица, а да је синоћ пронађена и формулација решења, прихватљива за све, када је реч о питању генералне јурисдикције.Он није прецизирао решење, односно није обелоданио садржај формулације.
СЛУЖБЕНА ПОСЕТА: Загорка Доловац са шефом мађарске полиције
Отварање поглавља 23 у приступним преговорима Србије са ЕУ било је званично блокирано од априла ове године, када Хрватска, једина од 28 земаља чланица ЕУ, није дала своју сагласност за отварање овог поглавља које се односи на правосуђе и фундаментална права.
Загреб је као званичан разлог изнео резерве када је у питању закон о регионалној јурисдикције Србије у процесуирању ратних злочина, заступљеност хрватске националне мањине у Парламенту Србије и пуну сарадњу Србије са Трибуналом у Хаг.
Европска комисија, која је од почетка говорила да не може да прихвати овакаво условљавање Хрватске, данас је поновила да се њен став када су у питању мерила за отварање поглавља 23 са Србијом остао исти.
ВУЧИЋ И ПУТИН У МОСКВИ: Русија рачуна на даљи развој односа са Србијом (ФОТО)
Питања решити билатерално
Танјуг је у дипломатским изворима у Бриселу добио нешто прецизније објашњење, из којег се може растумачити "оквири" у којем ће бити "формулација" о којој је комесар Хан говорио.Ти извори наиме наводе да разумеју да су за Хрватску ово осетљива питање, али и поручују да се "она морају решавати на билатералном нивоу, а не укључивати у евроинтеграциони процес".
Од Србије се не може тражити да повуче закон
Поновљено је тако да се од Србије не може тражити да повуче закон када је у питању генерална јурисдикција, јер сличан имају и неке државе чланице ЕУ.
УН: Србија у свету има много већи углед
-У нацрту заједничке преговарачке позиције, која је сада договорена са Загребом, постојаће и одредба којом се упозорава да не сме бити дискриминације у примени овог закона, објашава Танјугов извор у Европској комисији.
Када су у питању права хрватске мањине у Србији, у Европској комисији кажу да се ни то не може поставити као формални услов Београду, јер су права мањина различито решена од државе до државе чланице.
УН: Србија напредује у заштити кулутрне разноликости
Сарадња са Хагом никада није ни била спорна
Пуна сарадња са Трибуналом у Хагу, кажу у Европској комисији, никада није ни била спорно питање, јер постоји захтев, али и оцена о пуној сарањи Србије са Трибуналом у Хагу.
ДОК СЕРЖ ЧЕКА ВЈЕРИЦУ: Изручење троје радикала у Хаг било би неприхватљиво
У Европској комсији кажу да ће и поред блокаде отварања поглавља 23. која је трајала три месеца, после постизања политичког консензуса, бити могуће завршити све техничке процедуре, како би поглавља 23 и 24 била отворена до краја јуна, како је и планирано.
КУРТОАЗНИ САСТАНАК: Вучић се у Београду састао са Ханом (ФОТО)
Сада преостаје да холандско председнитво ЕУ сазове комитет сталних представника амбасадора чланица ЕУ који ће идуће седмице усвојити коначну одлуку.
Хан је, иначе, у образлагању перспективе европске интеграције Западног Балкана, рекао да ће 2017. бити пресудна година јер "грађани само губе стрпљење".