Детињство испред компјутера
Основци у Суботици, као и нешто старији средњошколци, пред компјутерима проводе између два и четири сата дневно, показало је истраживање Актива педагога и психолога суботичких основних школа.
Педагози и психолози упозоравају и да је чак око 20 одсто анкетиране деце већ практично зависно од интернета, разних игрица и друштвених мрежа.
Такође забрињава и податак да за време викенда школарци у виртуелном свету проведу чак пет и више сати, а сваки 16. испитаник је признао да за компјутером седи 10 сати.
У овом истраживању је, како је наведено, учествовало око 5.000 ђака, међу којима је највише основаца, а стручњаци верују да ни остали ученици широм Србије не заостају за својим вршњацима из Суботице, наводи "Ало".
Ови подаци само су потврдили тезу да је све већи број малолетника много више времена посвећује комуникацији путем друштвених мрежа и сурфовању по интернету него дружењу и игри у реалном свету. Све то се може одразити на њихово здравствено стање, физичко и психичко, јер постоји велики ризик да комуникација путем интернета замени праву, лицем у лице, што може довести до отуђености и до тога да се млади све слабије сналазе у стварном свету.
''Комуникација преко друштвених мрежа све више иде на уштрб дружења уживо и доводи до тога да деца воде електронски-виртуелни живот, што може да има и психосоцијалне последице, јер ништа не може да замени контакт лицем у лице На тај начин изостаје развијање социјалних вештина које се развијају практично", објашњава др Невена Чаловска Херцог, психотерапеут.
Она је подсетила и на недавне резултате о истраживању здравља становника Србије, које је показало да су нам деца гојазна и навела да неки од разлога за то јесу и што пасивно проводе време, мање се баве физичком активношћу и више седе за рачунаром.