Девенпорт: Ово је значајна година за Србију, могуће отварање првих поглавља до краја 2015.
БЕОГРАД - Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт изјавио је да је 2015. година значајна за Србију, оценивши да је могуће да до краја године буду отворена прва поглавља у приступним преговорима са ЕУ.
Србија је добро одговорила на све веће изазове економских и структурних реформи, рекао је Девенпорт у интервјуу часопису "Курир" на енглеском језику, а сада је, како је додао, потребно да изради акциони план у којима ће показати своју визију када је реч о испуњавању обавеза из домена владавине права.
Србија је заврсила прву фазу у преговарачком процесу односно скрининг свих поглавља, а сада је у припреми извештаја о скринингу, Европска комисија ће онда на бази тих извештаја, дати препоруку земљама чланицама о отварању поглавља, рекао је он.
Фокус на поглављима 23. и 24.
"Иницијани фокус је на поглављима 23 и 24. Још увек треба да видимо акционе планове кој би показали визију и намере Србије кад је реч о испуњавању обавеза у домену владавине права. То на пример значи сузбијање корупције на системски начин и смањење огромног броја заосталих случајева пред судовима," прецизирао је Девенпорт.
Србија, како је оценио, делује спремна за то и потпуно посвећена том задатку.
На питање да ли ће поглавље 35 о Косову може бити отворено до краја године Девенпорт је одговорио потврдно.
"Да, наравно да је то могуће," рекао је шеф делегације ЕУ.
По његовим речима, поглавље 35 се тиче низа питања, укључујући чланство Приштине у међународним телима као и обухватну нормализацију односа са Приштином.
"Скрининг је завршен пре више од годину дана и отварање овог поглавља сада умногоме зависи од имплементације постојећих обавеза преузетих у дијалогу (Београда и Приштине). Нагласак је на примени онога што је договорено," рекао је Девенпорт.
Када је реч о наредним корацима у том процесу, званичник ЕУ сматра да има још тога да се уради по питањима енергије, телекомуникација као и слободе кретања.
На питање какав је став ЕУ о медијској ситуацији у Србији, Девенпорт је рекао да је Европска комисија своје мишљење изнела у известају о напретку у октобру 2014, када се осврнула да догађаје у претходној години и између осталог изразила забринутост у погледу потпуног упражњавања слободе медије.
"Ми пажљиво пратимо ситуацију у српским медијима и о томе ћемо наравно говорити и у Извештају о напретку за 2015," рекао је Девенпорт подсећајући да је и владин Савет за борбу против корупције изнео низ препорука о овом питању.
ЕУ разуме пријатељске односе Русије и Србије
На питање да ли је реално очекивати да ће ЕУ извршити притисак на Србију да се придружи санкцијама против Русије, Девенпорт је подсетио да су функционери ЕУ више пута рекли да постоји разумевање за традиционалне везе Србије и Русије и да је на Србији, као земљи кандидату, да донесе одлуку о придруживању санкцијама.
Поводом учешћа српских војника у паради поводом Дана победе у Москви он је рекао да је одлука о учешћу у обележавању краја Другог светског рата "суверена одлука Србије."
"Ми 9. маја славимо Дан Европе. Међународна заједница се после ужасних страдања у Другом светском рату обавезала да ће спречити да се такве трагедије догађају у будућности. Жалимо што Русија током протекле године није поштовала те међународне обавезе," закључио је он.