ДЕВЕНПОРТ: Свака препрека на путу ка ЕУ за Србију је и шанса
Мајкл Девенпорт, шеф Делегације Европске уније у Београду, на предавању студентима Факултета политичких наука у Београду, изнео је пет ствари којима Србија треба да се бави на путу ка чланству у Унији, навевши да је "свака препрека истовремено и шанса".
На скупу у организацији Центра за међународну јавну политику Девенпорт је као прву ствар навео то да Србија мора да схвати да није важно усвајати само "лепе законе", с обзиром да су већ усвајани закони који нису примењивани из разних разлога. Као другу ствар шеф Делегације ЕУ је изнео чињеницу да процес придруживања тражи од свих институција власти "до сада невиђени ниво сарадње и координације".
"Треће, рекао бих да је потребно нешто што се до сада није десило, а то је веома широк ниво консултација са цивилним друштвом, а када кажем цивилно друштво не мислим само на невладине организације из ''круга двојке'', већ на универзитете, професионална тела, удружења, интересне групе, представике потрошача и друге", казао је Девенпорт.
Као последње две ствари истакао је потребу снажног напора власти да представе "не на пропагандом, већ дебатом" питања која се тичу придруживања Србије ЕУ, као и потребу за јединственим мишљењем о придруживању за које треба да се осигура да буде нешто што је у српском националном интересу.
"То је ваш избор, то је избор који Србија има", рекао шеф Делегације ЕУ у Србији.
ДЕВЕНПОРТ О ЗСО: То је важан део Бриселског споразума и мора доћи до његовог спровођења!
Девенпорт је причао и поглављима 23 и 24 о којима Србија треба да преговара са Бриселом, али и о политичкој клими која у последње две године влада у Европи, где све више људи сумња у пројекат ЕУ, а националистички и популистички покрети јачају.
"Њих појачава до сада незабележени прилив избеглица и миграната", навео је Девенпорт и додао да је чудно да је тај процес израженији у земљама у које иде мало миграната и избеглица него у оним у које иде већина.
У вези са миграцијом, Девенпорт је казао да мисли да су "српски политичари у праву када кажу да Србија не треба да постане паркинг".
- Ипак, реалност је да велика већина миграната која долази из северне Африке или Блиског истока као своју дестинацију има западну Европу, желе да оду у Немачку, Шведску или Холандију и они овај део Европе виде само као део транзита ка тим дестинацијама - оценио је Девенпорт.
Уптан о односима Србије са Русијом, он је рекао да је Србија донела стратешки избор око ЕУ и да је "важно да се односи са другим државама развијају на такав начин да вам на неки начин не отежавају живот када се ради о уласку у ЕУ".