ДИКОВИЋ: Морамо да развијамо системе за УДАР НА ТУЂУ ТЕРИТОРИЈУ
Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић најавио је модернизацију оружаних снага, укључујући набавку два вишенамјенска хеликоптера, хаубица "нора" и оклопног возила "лазар", те истакао да Србија мора да развија системе који могу да изврше удар на туђу територију.
- Угрожавање безбедности и потенцијална агресија на Србију кренули би из неке од земаља у окружењу. Надамо се да то неће бити, али војничко размишљање мора бити и мора нас водити ка томе да у заштити интегритета имамо снаге и способности да узвратимо удар на територију земље агресора - рекао је он.
И ми се наоружавамо
Говорећи о учесталим најавама наоружавања Оружаних снага Хрватске, Диковић је рекао за РТС да је право сваке земље да опрема своје оружане снаге у складу са својим проценама и циљевима.
- Па, ево и ми се наоружавамо. И ми развијамо средства и системе, исто тако великог домета. Неко може рећи да се Србија наоружава да би угрозила безбедност неке земље у региону, а то у ствари није тако. Србија данас није опасност за било коју земљу и ја тако тумачим наоружавање Хрватске - рекао је Диковић.
Тражити решење ДИЈАЛОГОМ!
Диковић је истакао да војска прати ситуацију у свету, посебно на Блиском истоку, и да је спремна да реагује на било какву терористичку претњу, али и да треба више пажње обратити на корене тероризма.
Он је оценио да на међународној сцени има много агресивности и истакао да све оно што је спорно треба решавати дијалогом.
- То је у 2015. години и годинама уназад показала и Република Србија где смо дијалогом дошли до решења која су била на ивици сукоба или су могла представљати опасност по Србију - рекао је Диковић.
Диковић је подсетио да је Влада Србије у 2015. години обезбедила средства за куповину два вишенамјенска хеликоптера и да се њихова испорука очекује у првој половини 2016. године.
Он је додао да се војска модернизује у складу са плановима и да се то сада ради по плановима до 2020. године, а да се ради на плану модернизације до 2025. године.
Навео је да је због рестриктивног финансирања војска одлучила да прво модернизује постојеће наоружање, затим да развија наоружање у сарадњи са домаћом одбрамбеном индустријом и да на крају купује наоружање на тржишту.
- Посебна пажња биће посвећена опремању снага за хитно реаговање - рекао је Диковић.