Диковић: Сарадња Србије и НАТО је у интересу очувања мира
БЕОГРАД - Начелник Генералштаба војске Србије генерал Љубиша Диковић рекао је да Србија чврсто стоји на становишту да је садашња и будућа сарадња НАТО-а и Србије, као војно неутралне државе и чланице Партнерства за мир у заједничком интересу очувања мира, посебно на Балкану.
Он је, на конференцији за новинаре рекао да су наша земља и НАТО у последњих 16 година прошли дуг пут, од агресије и сукоба, до сарадње кроз програм Партнерство за мир. Према његовим речима, важан корак у сарадњи са Северноатлантским савезом је потписивање индивидуалног програма, односно акционог плана партнерства.
"Учешћем у активностима индивидуалног плана партнерства, Војска Србије ће даље развијати широки спектар својих способности. Желимо да најбоље светске стандарде примењујемо у нашој војсци, ради развоја способности. Наравно, те стандарде примењиваћемо на начин који не доводи у питање опредељење Републике Србије за војну неутралност, нити оне специфичности које нашу војску чине војском Србије", рекао је Диковић.
Он је додао да индивидуални акциони план- ИПАП, нема обавезујући карактер, у смислу наметања воље и да Србија сама бира циљеве и оно што јој одговара.
"Посебну корист за Војску Србије очекујемо од унапређења практичне сарадње у супротстављању савременим изазовима безбедности. Изградња способности за супротстављање тероризму, сајбер угрожавању, илегалним емиграцијама и побољшању енергетске безбедности. Такође, намера нам је да наставимо јачање способности ВС за учешће у операцијама широм света, под вођством УН и ЕУ - рекао је Диковић.
Начелник Генералштаба ВС, који ће разговарати са председавајућим Војном комитету НАТО-а, генералом Кнудом Бартелсом, поручио је да су пред њима важне теме и да ће разговарати о безбедносној ситуацији са тежиштем у региону и на Балкану, као и о безбедносним изазовима и будућој сарадњи.
Диковић је захвалио Бартелсу на, како је рекао, одличној сарадњи коју ВС има са снагама КФОР-а.
"ВС у КФОР-у види гарант безбедности и стабилности на КиМ. Наша сарадња је интензивна и обухвата различите активности, од састанака на свим нивоима, преко веома ефикасних једновремених патрола, до одскора уведених и једновремених осматрачница", рекао је Диковић.
Председавајући војном комитету НАТО-а генерал Кнуд Бартелс изјавио је да се нада да ће потписивање новог индивидуалног акционог плана партнерства- ИПАП-а, између НАТО-а и Србије довести до значајног пораста у нивоу разумевања и могућности за заједнички рад.
"Свакако поштујемо политику Републике Србије по питању војне неутралности, и управо на таквој основи НАТО сарађује са великим бројем партнера широм света. Преко програма Партнерство за мир и ИПАП-а, НАТО и Србија могу да уче заједно по истим стандардима, како би биле спремне да пруже помоћ у било каквој ванредној ситуацији брзо и ефикасно", каже Бартелс.
Он је додао да се интероператива користи и у другим областима, у којима НАТО и Србија сарађују, као што је управљање кризама, НАТО програм за изградњу интегритета, медицинска подршка у мировним операцијама и безбедносни програм за науку и мир.
"Чврсто верујем у потенцијал односа Србије и НАТО-а. Србија је као свака друга држава део европске породице и НАТО жели да блиско сарађује са вама, као и са свим нашим осталим Европским партнерима", рекао је Бартелс.
Делегација војног комитета НАТО-а боравиће у Србији данас и сутра.