До краја 2015. године око 75.000 поступака за реституцију
БЕОГРАД - Државно правобранилаштво, које заступа интересе Републике Србије у поступцима враћања имовине и обештећења који се воде пред Агенцијом за реституцију, до краја 2014. и у току 2015. године очекује пријем око 75.000 предмета.
Правобранилац Сњежана Продановић изјавила је да је Република Србија странка у сваком поступку реституције, иако није у сваком поступку обвезник враћања. Обвезник враћања може да буде и аутономна покрајина, јединица локалне самоуправе, привредно друштво или други субјекти, објаснила је она.
"Од Агенције за реституцију примили смо свега 2.5 одсто предмета који су урађени у првом степену и до краја 2014. и у току 2015. године очекујемо пријем око 75.000 предмета", рекла је Продановић.
Према њеним речима, правобранилаштво у поступку реституције улаже правна средства и води поступак у циљу заштите имовинских интереса Републике.
Различите ситуације у поступку
Она је казала да у самом поступку може доћи до различитих ситуација у којима је неопходна заштита имовине Републике. Једна од њих је да као подносилац захтева може да се појави лице које не може бити корисник обештећења, затим да је подносилац захтева неко ко је теретним послом отуђио имовину, па се она нашла у имовини Републике Србије, нагласила је Продановић.
Може да буде и да је обештећење, како је објаснила, већ извршено на неки начин, да је унапред дата имовина у натуралном облику или новцу, а "улога правобранилаштва је да онемогући настанак штете за Републику Србију".
Осврћући се на значај реституције, Продановић је нагласила да на унутрашњем плану она доприноси исправљању неправде према свима онима којима је имовина неправедно одузета, а на спољно политичком - корак ближе породици модерних европских народа.