13 разлога због којих ће вам се Београд СТВАРНО ЗГАДИТИ
Лоша страна главног града.
Београд није само журка, дружење и посећивање културних догађаја. То је град у коме је потребно да се снађете и да функционишете, а врло вероватно не познајете никога. Послушајте пар савета да бисте избегли да видите лоше лице главног града!
Одлазак од куће, растајање са друштвом, излазак из породичног дома могу бити подједнако узбудљиви, али и трауматични. Још када се на то дода полазак на факултет и долазак у непознати град, врло је важно да се студенти припреме на све оне моменте који их неминовно чекају.
КОНТРОЛА ВАС ВИШЕ НЕЋЕ МАЛТРЕТИРАТИ У ПРЕВОЗУ! Међутим, новина која следи, некоме ће бити ТРАУМА!
Београд није само журка, дружење и посећивање културних догађаја. То је град у коме је потребно да се снађете и да функционишете, а врло вероватно не познајете никога. Не паничите, него послушајте пар корисних савета и искустава других студената, који ће вам помоћи да се што пре снађете и Београд памтите само по добром.
ВЕЋИНА ГРАЂАНА ОВО НЕ ЗНА: Како да идете на приватне прегледе бесплатно?
СТУДЕНТСКИ ДОМОВИ
Живот у студентским домовима је посебно искуство у животу сваког студента.
„Добро је што је то средина пуна младих људи, и што никад ниси сам, али није добро кад ти треба мало простора за себе, јер у 16 квадрата живи троје људи. Заправо, то никад није троје, увек их је више. То су такозвани „падобранци“. Све се чује, зидови су танки, тако да уопште нема приватности“, каже студенткиња из Врања Милица Л.
„Предности су наравно, мала цена, станарина је 1700 динара месечно за трокреветну собу. Све је укључено у цену- телефон, струја, вода. Само интернет се плаћа посебно. Око 100 динара по особи. Цене се разликују од дома до дома“.
"Ја сам користио годину дана Телекомов интернет, а када је уведена студентска мрежа, по 100 динара по особи, прешао сам на то, због цене. Квалитет је одличан.", каже Александар К. из Бијелог Поља.
ОД ДАНАС ПО НОВОМ: Полагање возачког испита се заувек променило
„Има доста бодова које можеш да скупите. Просек примања, да ли сте из дома за напуштену децу,да ли сте дете самохраних родитеља, то су све предности осетљивих категорија на основу којих напредујете на ранг листи за домове“, прича Милица Л.
„Скоро је немогуће добити место у дому у првој години, јер је потребно да будете Вуковац, тако да сам на почетку живео приватно, са сестром. Чуо сам разне приче о станодавцима, и зато не бих никад изнајмио стан без препоруке. Станодавци знају да вам оставе покварен уређај, на пример, веш-машину и да онда окриви вас да сте је покварили и то морате да платите“, каже Срђан М. из Лајковца.
ЗАБОРАВИТЕ НА ПАРКИРАЊЕ НА САТ: Од понедељка креће НОВИ начин наплате!
ИЗНАЈМЉИВАЊЕ СТАНА
Најбоља и најјефтинија солуција је да добијете место у неком од студентских домова. Али ако нисте те среће, мораћете да потражите собу или стан.
Пробајте да нађете стан преко неке препоруке. Ако нисте у могућности, инсистирајте на уговору о закупу стана. Када тражите стан, обавезно обратите пажњу на висину рачуна за комуналије, јер можете да дођете у ситуацију да плаћате више рачуне него кирију.
Обавезно обратите пажњу на инвентар стана, као и стање у коме сте га затекли и то ставите на папир, да не бисте били изложени додатним трошковима и несугласицама када будете хтели да одете из тог стана.
„Проблем са студентима је што желе у центар града по сваку цену. То добро знају и станодавци, па дижу кирије управо у септембру и октобру, када је најезда студената“, каже Срђан М.
"Највећи проблем је када се не договорите са неким из свог града да делите стан, па људи углавном живе сами по гарсоњерама док не нађу цимера ког познају. То је доста скупље", прича Александар К.
МЕНТАЛИТЕТ
„Имао сам више инцидената са људима из Београда, и то најчешће у градском превозу. Углавном су то биле нељубазне госпође које су се гурале да седну, али нисам им то замерио, зато што имам и много позитивног искуства са људима у овом граду“, каже Срђан М.
„Јако је битно да имате неку особу из друштва, коју познајете и која је дошла у Београд заједно са вама. Тешко је на почетку упознати нове људе и суочавате се са самоћом на коју нисте навикли“, каже Милица Л.
СЕТИЛИ СЕ ЧЕГА НИКО НИЈЕ: Развили су бизнис на селу и НАПРАВИЛИ ЧУДО!
САОБРАЋАЈ
"Не можеш да се навикнеш да ти треба више од 40 минута од тачке до тачке, па сам имао проблем са проценом времена, јер сам навикао да ми свуда треба по 10-15 минута", прича Александар К.
Већина студената из мањих места у Србији доживи прави шок када стигне у центар Београда и схвати да је проток саобраћаја такав да могу да погину претрчавајући улицу. У Београду постоји 135 линија градског превоза, па је тешко оријентисати се првог дана. Због тога вам саветујемо да користите интерактивне мапе Београда или да консултујете познанике. Иако се изгубите, није страшно, дешава се и Београђанима.
Погледајте и: