ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Развод Велике Британије од Европске уније ће трајати дуго!
Велика Британија је (још увек) чланица ЕУ, а иако се зна да ће развод трајати дуго, нико не зна како ће тачно изгледати, навео је Дојче Веле, дајући груби преглед онога што је пред Лондоном и Бриселом.
Кад се у централи Европске уније у Бриселу слегне изненађење и разочарање због Брегзита, онда ће почети конкретни посао, оцењује сајт.
Званично, најпре Велика Британија своју намеру о иступања из ЕУ мора да "објасни“ писмом на адресе осталих 27 чланица, али је нејасно када ће се то догодити.
ШТРАХЕ ТРАЖИ РЕФОРМУ ЕУ: Уколико не успе Аустрија креће путем Британије!
Референдум у Великој Британији није био обавезујући, подсећа DW и додаје да сада прво Доњи дом парламента мора да овласти премијера да Бриселу пошаље изјаву о изласку.
"Али којег премијера? Давид Камерон је у петак најавио оставку, рекавши да он не може кормиларити у правцу који сматра погрешним. Сада треба одабрати новог премијера, а међу посланицима Доњег дома је око 70 одсто гласова против Брегзита", наводи DW.
Када ипак тај званични допис из Лондона стигне, Европски савет, дакле преосталих 27 чланица, би Европску комисију требало да овласти да с Великом Британијом преговара о модалитетима изласка из Уније.
Чланом 50 Уговора из Лисабона за то је предвиђен рок од две године. Цела ствар би могла ићи и брже, сматра баварски конзервативац Манфред Вебер, шеф посланичког клуба Народних партија у Европском парламенту.
Посао није безазлен: морају се проверити хиљаде правних прописа и финансијских односа и онда прекинути везе ЕУ и бивше чланице. Уговор о напуштању Уније морају подржати земље чланице, Европски парламент и наравно Велика Британија. Мора се разјаснити боравишни статус грађана ЕУ у Великој Британији - и обратно. Потребан је и договор око регулације путовања.
Истовремено или можда тек након тога почињу преговори Велике Британије с ЕУ око будућег уређења односа.
Могуће је склапање уговора о суседским односима у који би била уграђена и бесцаринска трговина. Могућ је приступ Велике Британије ЕФТА (Европској зони слободне трговине), у којој су тренутно Норвешка, Лихтенштајн, Швајцарска те Исланд.
По проценама Европске комисије, потребне су године док се не испреговарају детаљи тог уговора, који морају ратификовати све чланице ЕУ.
То би у нормалним околностима требало потрајати две године. "Дезертер неће бити дочекан отворених руку“, рекао је шеф Комисије Жан-Клод Јункер још пре неколико седмица.
У међувремену се мора разјаснити и статус британских службеника који раде за ЕУ. Они би вероватно могли да наставе с радом у Бриселу до пензије (ради се о сталним уговорима о раду).
НИСУ ЗНАЛИ НИ ШТА ЋЕ ИМ СЕ ДЕСИТИ АКО ИЗАЂУ ИЗ ЕУ: Тек после референдума гуглали "ШТА ЈЕ ЕУ"
Велика Британија би морала да плати и пензије својим службеницима при ЕУ. Даље, 73 британска посланика у Европском парламенту би све до стварног изласка њихове домовине из ЕУ могли да активно учествују на заседањима и то с правом гласа.
- Пронаћи ће се разумно решење - казао је један функционер ЕУ у Бриселу.
Бројни економисти су очекивали крах на берзама, који се и догодио, а очекују и пад привредног раста у Великој Британији.
Европска централна банка (ЕЦБ) и централне банке земаља чланица, већ су се раније договориле да ће, у случају потребе, почети да купују британску фунту.
ОБОРЕН САЈТ УЈЕДИЊЕНОГ КРАЉЕВСТВА: Грађани се предомислили, преко милион људи тражи нови референдум
Банке у Европи ће такође у случају потребе добити на располагање довољно ликвидних средстава како нико не би остао без новца. "Имамо све под контролом, иако нико не зна што ће се све тачно догодити“, рекао је за DW један инсајдер из ЕЦБ и додао: "Берзе ће се опет опоравити.“
Бритисх поунд синкс то 31-year low афтер #Brexit воте схоцкс world https://t.co/KvuRYWOFq9 pic.twitter.com/oV75r5KCQx— Ал Arabiya English (@AlArabiya_Eng) Јуне 25, 2016
ЕУ ће морати да се позабави опасношћу „заразе“ Брегзитом. У Француској се 2017. одржавају председнички избори. У Холандији се 2018. бира нови парламент. Популисти из обе те земље су већ најавили да желе да такође организују референдуме о изласку из ЕУ. Марин Лепен у Француској и Герт Вилдерс у Холандији рачунају с великим успехом на крилима Брегзита, како су то у петак ујутро већ и рекли.
Ово је први пут да нека земља напушта ЕУ, па стога појединости развода никоме нису најјасније.
Али извесно је да ће поступак с Великом Британијом коштати пуно времена и труда и да ће врло дуго оптерећивати радну снагу у централи ЕУ, оценио је сајт.