Док Сарајево слави Дан независности, у Бања Луци сасвим обичан дан
БАЊАЛУКА - Док се у Федерацији БиХ данас слави Дан независности БиХ, у Републици Српској се 1. март 1992. године доживљава као дан који је, због одржаног референдум о независности БиХ и убиства српског свата на Башчаршији у Сарајеву, био увод у рат у овој земљи.
Председник Републике Српске Милорад Додик је рекао да "не постоји дан независности БиХ и да је 1. март један тужан и трагичан догађај, а за Србе синоним за насиље извршено над њима".
Наводећи да то није празник целе БиХ, он је поручио да ће РС наставити да слави своје празнике и да не жели да јој неко намеће своје празнике.
Он је казао да у БиХ не постоји ниједан заједнички празник који славе сва три народа, оценивши да то није ни могуће, јер су "народи увек били на различитим странама историје и на различите начине их обележавали - неко као победу, неко као пораз".
Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић такође је оценила да чињеница да је данас празник само у једном делу БиХ довољно говори о овој држави.
Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић изјавио је да Срби никада неће обележавати 1. март као празник, јер је на тај дан пре 23 године одржан референдум о независности БиХ и у Сарајеву убијен српски сват Никола Гардовић, што је означило почетак рата у овој земљи.
"Гнусно убиство српског свата и референдум, који је одржан против воље српског народа, били су увод у крвави рат", казао је Иванић.
У БиХ је 1. марта 1992. године одржан референдум о независности БиХ на којем је 62,7 одсто бирача, углавном Бошњака и Хрвата, гласало за њену независност и излазак из тадашње СФРЈ. На тај дан 1992. године испред Старе православне цркве на Башчаршији убијен је и српски сват Никола Гардовић и спаљена српска застава.
Гардовића је убио Рамиз Делалић Ћело, који је касније постао командант Девете брдске бригаде у Сарајеву.
Њему је у неколико наврата суђено за убиство Гардовића, али никада није осуђен. Убијен је испред свог стана у Сарајеву у лето 2007. године.